Back to top

TTSK: Župa zabezpečuje dopravu deťom z Humanitárneho centra Gabčíkovo do škôl

Publikované: 4. marec 2024 - 18:45
Trnavský samosprávny kraj zabezpečuje dopravu do štyroch základných škôl v okrese Dunajská Streda pre deti, ktoré počas ruskej agresie na Ukrajine našli útočisko v Humanitárnom centre v Gabčíkove. Vďaka obojsmernej doprave do a z škôl je žiakom umožnený prístup k vzdelávaniu. Na financovaní dopravy sa okrem župy podieľa aj Ministerstvo vnútra SR.
TTSK: Župa zabezpečuje dopravu deťom z Humanitárneho centra Gabčíkovo do škôl

Ľudí, ktorí museli pre vojnu opustiť svoju krajinu, podporujeme systematicky už dva roky. Tentokrát ide o zabezpečenie dopravy pre 59 detí, ktoré pre kapacitu nebolo možné prijať v gabčíkovskej základnej škole. V spolupráci s ministerstvom vnútra vozíme ukrajinské deti do troch základných škôl v Dunajskej Strede a jednej základnej školy v Šamoríne aby sa bezpečne dostali na vyučovanie a naspäť do Gabčíkova. Dopravu navyše sme zabezpečili aj preto, že nárast cestujúcich prevyšoval kapacity prímestských autobusových liniek a záleží nám na komforte všetkých cestujúcich,“

povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že obojsmerný odvoz je v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR zabezpečený do konca aktuálneho školského roka, pričom obe strany prispejú na dopravu v sume takmer 21-tisíc eur.

Ukrajinské deti sú rozvážané z Humanitárneho centra v Gabčíkove na Základnú školu Smetanov háj, Základnú školu Jilemnického a Základnú školu Komenského v Dunajskej Strede a Základnú školu Mateja Bela v Šamoríne. Doprava ukrajinských detí do škôl je realizovaná s pomocou župy od septembra 2023, kedy kraj poskytol pomocnú ruku občianskemu združeniu Mareena, zaoberajúcemu sa integrácii utečencov do slovenskej spoločnosti.

Od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine zabezpečuje župa ubytovanie a stravu pre odídencov na internáte Strednej odbornej školy technickej v Galante, kde ako poďakovanie Ukrajincov Slovákom vznikol nástenný mural od ukrajinskej umelkyne Tetiany Matiikiv. Rovnako župa poskytuje aj vzdelávanie na stredných školách a pomáha Ukrajincom uplatniť sa na trhu práce, a to napríklad prostredníctvom pracovných príležitostí v organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK.

TTSK

Toto ste už čítali?

Cookies