Back to top

ÚLK: Posun k lepšiemu, koncepčné a dlhodobé riešenie stále chýba

Publikované: 25. júl 2021 - 14:50
Reakcia ÚLK na aktuálnu vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva ohľadne navýšenia počtu fanúšikov na štadiónoch.
ÚLK: Posun k lepšiemu, koncepčné a dlhodobé riešenie stále chýba

Na športových podujatiach najvyšších domácich a medzinárodných súťaží budú môcť obsadiť diváci 50 percent kapacity štadióna, vo fáze monitoringu bez limitu fixného počtu. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) s účinnosťou od piatka 23.7.2021, 20.00 hod.

Diváci, ktorí sa chcú dostať na tribúny, sa musia preukázať dokladom o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 (v intervale do 180 dní), alebo negatívnym PCR alebo LAMP testom, nie starším ako 24 hodín„Už nie je teda možné preukazovať sa antigénovým testom,“ dodala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Objasnila, že podmienky platné pre tieto športové podujatia budú platiť aj pre medzinárodné súťaže organizované medzinárodnou športovou federáciou na základe účasti klubov najvyšších súťaží. „V prípade, že sa okres dostane z fázy monitoringu do stupňa ostražitosti a horších fáz šírenia vírusu, platí, že na štadióne môže byť najviac 2000 divákov v exteriéri a najviac 1000 v interiéri,“ dodala hovorkyňa. Priestory pre divákov sa rozdelia do sektorov, ktoré majú kapacitu najviac 1000 divákov.

Stanovisko ÚLK

„Teší nás, že sa štadióny môžu zapĺňať s ohľadom na ich kapacitu. Maximálna kapacita na úrovni 50% je posun k lepšiemu oproti súčasnej situácii. Podmienky nastavené štátnymi autoritami musíme rešpektovať, hoci naše návrhy pre testovaných fanúšikov neboli také striktné. Pre nás je však kľúčové, aby toto riešenie bolo koncepčné do budúcnosti. Dnes sme totiž stále limitovaní maximálnym počtom 2000 fanúšikov v žltých okresoch. Výrazné obmedzenia sa týkajú aj iných farieb. Presadzujeme koncepčné a dlhodobé riešenie účasti fanúšikov na športových podujatiach, v čo najvyššom počte. Mrzí nás, že téma covid pasu je po vývoji na politickej scéne pravdepodobne stále zablokovaná. Práve covid pas, teda doklad o prekonaní ochorenia, očkovaní, či testovaní, by mal garantovať dlhodobý a udržateľný systém účasti väčšieho, ba dokonca maximálneho počtu fanúšikov. Inštitút covid pasu funguje na európskej úrovni a pre nás je dôležité, aby sme mali jasne nastavené parametre aj na Slovensku. Náš postoj je jasný, šport bez fanúšikov neprežije, finančne a ani emočne,“ ozrejmuje výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

dac1904.sk

Toto ste už čítali?