Back to top

V evanjelickom kostole prebiehajú opravy vnútorných stien

Publikované: 9. december 2022 - 10:26
Vnútro evanjelického kostola sa opravuje. Keďže ide o starú budovu, steny absorbovali veľa vlhkosti a komunita sa teraz snaží opraviť poškodené, navlhnuté časti interiéru.
V evanjelickom kostole prebiehajú opravy vnútorných stien

„S prácami sme začali minulý rok izoláciou steny v časti okolo oltára, ktorá bola tiež navlhnutá,“ povedal evanjelický farár Jozef Horňák. Vnútorné steny starej budovy sa snažia opraviť svojpomocne a s podporou mesta.

Väčšia rekonštrukcia kostola sa predtým konala v roku 1968, potom až v roku 2011, keď bolo potrebné opraviť strechu.

„Tento rok začala z veže opadávať omietka, preto sme museli urobiť akútnu neodkladnú opravu, keďže budova nemohla fungovať v havarijnom stave. Teraz sme postupne vyzbierali peniaze, z ktorých sme začali opravovať vnútorné múry kostola, pretože to vyzeralo hrozne – boli vlhké až po okná a preto ani samotné prostredie nebolo zdravotne nezávadné, už sa objavila aj pleseň,“ dodal Jozef Horňák.

Podľa farára si uvedomili, že mnohé predchádzajúce opravy boli pravdepodobne len rýchle opravy z núdze, keďže peňazí na ne nebolo a tak sa veriaci snažili riešiť ich svojpomocne, lacno a rýchlo. Na múr sa okrem iného naniesol betón, no pri niekdajších výmenách a opravách došlo aj k mnohým iným závažným technickým chybám.

„Pri súčasnej oprave sa snažíme vyvarovať týchto predchádzajúcich chýb, aby bol kostol aj v budúcnosti dôstojným miestom konania bohoslužieb,“ povedal farár s tým, že aktuálne bojujú s nedostatkom skúsených majstrov remeselníkov a maliarov.

Na obdobie adventu boli opravné práce v evanjelickom kostole prerušené, pretože budovu pripravovali na adventné a vianočné bohoslužby.

(Text a foto: nagy)

Toto ste už čítali?

Cookies