Back to top

V novom roku dôchodky porastú, výška minimálneho sa však meniť nebude

Publikované: 30. december 2021 - 9:03
Záujemcovia o výpočet valorizácie dôchodku nájdu na webovej stránke Sociálnej poisťovne špeciálnu kalkulačku.
V novom roku dôchodky porastú, výška minimálneho sa však meniť nebude

V novom roku sa dôchodky zvýšia o 1,3 percenta mesačnej sumy. O zvýšenie netreba žiadať, poberatelia dôchodkov dostanú od Sociálnej poisťovne písomné rozhodnutie o zvýšení a prvýkrát ich dostanú vyplatené v januárovom výplatnom termíne. Pripomenula to hovorkyňa poisťovne Zuzana Dvoráková.

 

Naopak, suma minimálneho dôchodku sa od nového roka nemení. 

"Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od prvého januára 2022 valorizuje jeho pôvodne vypočítaný dôchodok (o 1,3 percenta). Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok," podotkla hovorkyňa.

Ak bude po zvýšení pôvodného dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Hovorkyňa pripomenula aj kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku, ktorú záujemcovia nájdu na webovej stránke poisťovne TU.

Od prvého januára 2022 sa mení aj dôchodková hodnota, na rok 2022 bude na úrovni 15,13 eura. Dôchodková hodnota je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku.

V novom roku prichádza zmena aj pre dôchodcov žijúcich v susednej Českej republike poberajúcich dôchodok zo Slovenska.

Už nebudú musieť poisťovni predkladať doklady o žití. Postup sa uľahčí aj slovenským dôchodcom dostávajúcim penziu z Česka - po novom už budú musieť českej strane predkladať potvrdenie o žití iba raz ročne.

ma7.sk/hnonline.sk

Toto ste už čítali?

Cookies