Back to top

V piatok a sobotu večer bude patriť hudbe nekomerčného charakteru

Publikované: 10. september 2021 - 13:55
Pred nami je víkend nabitý skvelou hudbou, 10. a 11. septembra si záujemcovia môžu vychutnať kvalitnú hudbu v klube NFG.
V piatok a sobotu večer bude patriť hudbe nekomerčného charakteru

Are you Free? Ďalší ročník festivalu kvalitnej nekomerčnej hudby
 

Dunajská Streda 10.9.2021 – 11.9.2021

Začiatok: 20.00 h

NFG klub, Korzo Bélu Bartóka 788/1

Organizátor: OZ Na’conxypan, Jazz Club DS

 

JWQ (Janoušek–Wróblewski Quartet) (CZ)

JWQ je akustické kvarteto kombinujúce improvizovanú hudbu s kompozíciami z dielne oboch dychárov. Kvarteto bolo pôvodne zásadne ovplyvnené newyorským jazzovým downtownom (Sex Mob, Medeski-Martin-Wood, Bobby Previte, Ray Anderson, Marty Ehlrich), postupom času sa táto priama inšpirácia čiastočne vytratila a z kvarteta sa stal súbor kradnúci z toľkých zdrojov až hanba. Skladby sú eklektické, hudba čerpá z rôznych jazzových i iných tradícií, všetko je prepojené totálnou improvizáciou. 

Nagy Emma Quintet (HU)

Nagy Emma Quintet vznikla z poslucháčov Konzervatória Bartóka v Budapešti v roku 2018.   V roku 2019 na prehliadke Müpa Jazz Showcase skupina získala prvú cenu medzinárodnej odbornej poroty. Ich prvá platňa s názvom Set to Face obsahuje skladby z vlastnej dielne formácie a uzrela svetlo sveta v tom istom roku. Druhý album LFO (Low Frequency Oscillator), ktorý sa vkusne vzrušujúco pohybuje v otvorenom rámci súčasného jazzu, vydali v roku 2020.

Slávo Krekovič (SK)
Vo svojej hudobnej tvorbe sa venuje elektroakustickej improvizácii, generativite a komplexným systémom, skúmaniu nových nástrojov a rozhraní pre hudobnú tvorbu, kolaboratívnym projektom, ale aj interaktívnym inštaláciam.V aktuálnom sólovom projekte využíva improvizáciu s generatívnymi procesmi a modulárnym syntetizátorom.

Szymon Klima Quintet (PL)

Szymon Klima patrí k popredným jazzovým klarinetistom na poľskej scéne a získal si vynikajúce renomé aj v Európe. Tentokrát sa Klima predstaví s vlastným projektom pod názvom Folwark. Szymon Klima svoje nadšenie a inšpiráciu ľudovou hudbou už ukázal v projekte Improvisation Quartet a v tomto programe pokračuje podobným smerom. Kompozície vychádzajú alebo sú inšpirované poľskou ľudovou hudbou. Szymon Klima však neprezentuje túto hudbu v konvenčných aranžmánoch, ale snaží sa ju posunúť do úplne nového kontextu, pričom kladie dôraz na improvizáciu a spontánnosť. Výsledkom je odvážna hudba, ktorá miestami v sebe nesie jednoduchosť, krásu a melodickosť ľudového folklóru a v druhom momente prechádza do úplného kontrastu vo forme experimentálnej avantgardy, rocku a iných štýlov.

Tariqa feat. Fenyvesi Márton (HU)

Hudobnou lahôdkou bude aj maďarsko-marocká skupina Tariqa, ktorú založil marocký spevák Saïd Tichiti, usadený v Budapešti, tiež hráč na tradičný strunný nástroj gembri. Severoafrické polyrytmy, basové linky hrané na gembri a blues z púšte sa tu spojí s ľudovou hudbou karpatskej oblasti, klezmerom a moderným jazzom. Akoby sa tu stretol Béla Bartók s Johnom Coltranom a Ali Farka Tourre.

Szabó, Hanousek, Drnek (SK, CZ)

Toto pozoruhodné česko-slovenské trio v tejto zostave zahrá prvý krát. Môžeme ho označiť výrazom super trio, lebo ide o popredných jazzových improvizátorov (nielen) v srdci Európy. Gitarista Štefan Szabó je známy z kapiel Szaturma, momentálne KIN; hráva v rozličných duetových zostavách (napr. so saxofonistkou Michaelou Turcerovou v uOuO či s bubeníkom Jakubom Švejnarom). Saxofonista a basklarinetista Radim Hanousek figuruje v celej rade súborov, rozkročených medzi jazzom, jazzovou avantgardou a súčasnou vážnou hudbou (Cotatcha Orchestra, Dust in the Groove, NOCZ apod.). Akordeonista Vojta Drnek patrí k jazzovej akordeonovej špičke v Európe a teraz žije v Berlíne. V súčasnej dobe zbiera zaslúžené vavríny s triom Treetop (s trombonistom Richardom Šandom a kontrabasistom Michalom Šelepom), ktoré nedávno vydalo na prestížnom českom labelu Animal Music debutové album.

AYF

Toto ste už čítali?