„Participatívny rozpočet Tvoríme kraj sa teší veľkej obľube. Jeho štvrtý ročník sa stal rekordným z pohľadu počtu hlasujúcich, a aj počtu odovzdaných hlasov. Považujem to za potvrdenie správnosti našej ambície zapájať obyvateľov do diania v duchu motta ‚Spolu tvoríme kraj'. Opäť sa ukázalo, že dať ľuďom možnosť rozhodnúť o tom, medzi ktoré projekty rozdelíme 250-tisíc eur, má zmysel. S finančnou podporou od župy bude tento rok realizovaných 53 projektov,“
- uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Spomedzi 98 prihlásených zámerov splnilo podmienky 83 projektov, ktoré boli zaradené do rozhodovacieho procesu. Pri rozhodovaní mali 50-percentnú váhu závery členov deliberatívnych fór, ktorí hodnotili projekty z pohľadu piatich kritérií, a to udržateľnosť, vplyv projektu na životné prostredie, inkluzívnosť, inovatívnosť, komunitný rozmer a edukatívny charakter. Druhú časť tvorilo online hlasovanie verejnosti, v ktorom mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne tri projekty. Až 22-tisíc hlasujúcich odovzdalo spolu 70.762 hlasov.
„Po sérií verejných informačných stretnutí, zbere projektových žiadostí a fáze rozhodovania sa blížime do finále tohto ročníka participatívneho rozpočtu. Úspešné projekty budú zrealizované do konca tohto roka. Sme vďační každému, kto si našiel čas a akoukoľvek formou prispel k nápadom, ktoré skvalitnia život v Trnavskom kraji,“
- uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu Jakub Sejna.
V okrese Dunajská Streda sa bude realizovať 13 projektov, v trnavskom okrese 12, v okrese Galanta deväť, a v hlohovskom okrese to budú štyri projekty. V okrese Piešťany obyvatelia hlasovaním rozhodli o podpore piatich projektov, rovnako ako v okresoch Skalica a Senica.
Najviac hlasov získal tento rok projekt zo Skalice s názvom Jazdecký šport pre deti na Záhorí – s hendikepom aj bez, ktorý získal 2.138 hlasov.
Úspešným sa stal aj projekt týkajúci sa 150. výročia založenia dobrovoľného hasičského zboru v Šamoríne v okrese Dunajská Streda. Predkladatelia projektu chcú pripraviť stálu expozíciu o histórií hasenia, ktorej súčasťou budú aj exponáty hasičskej techniky.
Elektrárňa Piešťany získala príspevok na realizáciu projektu nazvaného Vzdelávacia alej. Zámer zahŕňa úpravu vstupu do záhrady, výsadbu rýchlorastúcich drevín, ako aj ukážky udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou. Záhrada bude mať klimatickú, estetickú aj vzdelávaciu funkciu. Okrem spríjemnenia prostredia záhrady budú zvolené prvky a technológie začlenené do metodík interaktívnych vzdelávacích programov pre žiakov.
V okrese Trnava získal najväčšiu podporu verejnosti projekt Keď tvorenie spája, ktorý je zameraný na kurzy kresby a maľby pre seniorov a deti so znevýhodnením. Do komunitného a kreatívneho života chcú predkladatelia projektu zapojiť seniorov a ľudí so zdravotným hendikepom. Spoločne vytvoria priestor, kde môžu kresliť, modelovať, maľovať, rozvíjať mentálne funkcie i jemnú motoriku.
Zoznam podporených projektov je dostupný na stránke www.tvorimekraj.sk
TTSK
Toto ste už čítali?
Sociálna poisťovňa od januára zvýši dôchodky o 2,1 %
Sociálna poisťovňa (SP) od januára budúceho roka zvýši...
Buď Hrdina – Darovanie krvi na Mestskom úrade 3. decembra!
Dňa 3. decembra 2024 opäť očakávajú dobrovoľníkov na...