Back to top

V utorok ráno sa „uzamkne” Hlavná ulica!

Publikované: 22. september 2020 - 7:29
Ak by ste išli autom, obíďte ju, alebo sadnite na bicykel, lebo od 9. do 15. hodiny mesto v rámci Dňa bez áut uzavrie Hlavnú ulicu od Námestia sv. Štefana po Dunajskú ulicu, resp. po Ulicu Biskupa Kondého. Návštevníkov čaká viacero programov.
V utorok ráno sa „uzamkne” Hlavná ulica!

Programy „pozdĺž ulice”

Cieľom celoštátnej akcie je upozorniť na ohľaduplnú dopravu, resp. na problém generovania výfukových plynov obrovskou dopravou. Preto v uvedenom čase uzatvoria Hlavnú ulicu, dopravu odklonia (pozri nižšie).

Na najfrekventovanejšej ceste mesta, pri exteriérovom javisku Mestského kultúrneho centra Benedeka Csaplára, o 10. hodine oficiálne otvoria podujatie. Odtiaľto smerom do mesta predvedie svoje elektromobily viacero predajcov áut - Mercedes (Motor-Car Dunajská Streda), Audi, Volkswagen (DS-Car), resp. Renault (Auto Ideal). Mercedes predstaví EQC model, Audi E-tron, Volkswagen E-Golf, Renault Zoe. Tieto budete môcť zvonka-zvnútra poobdivovať.

Oproti nim, pred časťou cesty Legendary, budú na návštevníkov, a samozrejme deti, čakať stany a dráhy Kelly`s. Budú môcť vyskúšať viacero vozov na krátkych dráhach, alebo svoju šikovnosť pri montovaní, nevynechajú ani skúšku, kvíz – za to všetko ešte môžu dostať aj darček.

Pri stojanoch budú k zhliadnutiu, či vyskúšaniu bicykle, ale budú sa môcť pýtať aj na e-rollery, na ich činnosť, či praktizovanie. Popri tom budú aj ukážky typu „používaj s rozumom“, s akcentom na bezpečnú dopravu.

Pri poste Kukkónie sa deti môžu stretnúť s Mangalucou, ktorá im predstaví Žitný ostrov prostredníctvom rozprávky Anikó Király. Cez rozprávku sa deti dozvedia o pamiatkach Žitného ostrova, starých remesliach, o faune a flóre. Hlavnými hrdinami sú ufrflaný mangaluca v klobúku a jemná Víla Ilona, ochotná pomôcť. Pochodia veľa miest, zažijú mnoho dobrodružstiev. Na brehu Dunaja ryžujú zlato, zájdu k vyschnutým ramenám Dunaja, člnkujú sa na Dunaji i na Váhu. Napokon prídu k mlynu v Gabčíkove… Bude prezentácia kníh, čítanie rozprávok, od poludnia do skorého popoludnia sa žiaci zoznámia s podutiami Green Kukkónie. Môžu sa stretnúť s biológom Kristiánom Pomichalom, od ktorého si môžu vypočuť aktuálne problémy životného prostredia a možnosti jeho ochrany, a to tak deti ako aj dospelí.

Prídu aj deti z mestských materských škôl: okrem iného sa zapoja do súťaže s prekážkami, grafomotorických a iných rozvojových hier, s postom na fotografovanie, zumbou, s informačnými tabuľami. Okrem toho sa stretnú s Kuka Manó, ktorý ich pozýva k pavilónu FCC.

Pozrieme si, ako funguje elektronabíjacia stanica, ale aj polícia pripravila pre návštevníkov veľa zaujímavostí.

Mestský autobus bude bezplatný – popritom uzávera ulíc, odklon dopravy, zákaz parkovania

Podporujúc zdravšiu dopravu samospráva rozhodla, že od utorka do 25. septembra bude mestská hromadná doprava premávať pre každého bezplatne.

Keďže Hlavnú ulicu od Námestia sv. Štefana do Dunajskú ulicu, resp. Ulicu biskupa Kondého uzatvoria, treba počítať s odklonom dopravy a zákazom parkovania.

Doprava prichádzajúca od Bratislavy a Veľkého Blahova bude odklonená od Mestského kultúrneho centra Benedeka Csaplára smerom na Námestie sv. Štefana, resp. smerom na Štefánikovu ulicu. Vrátiť sa na Hlavnú ulicu bude možné po Kondého ulici, resp. odtiaľ naspäť tak isto.

Na Hlavnú ulicu nebude možné odbočiť z ulíc Sládkovičova, Ružová a Bacsákova, resp. na týchto uliciach bude od 9. do 15. hodiny dvojsmerná doprava, tak, že sa na nich bude môcť otáčať na ich konci od Hlavnej ulice. V tomto čase bude parkovanie na uvedených uliciach zakázané. Aj parkovisko za kultúrnym domom bude zatvorené, to znamená, že keď tam niekto ráno zaparkuje, bude môcť autom odísť až po 15. hodine.

Parkovanie bude zakázané aj na uzatvorenej časti Hlavnej ulice. Technické oddelenie mestského úradu preto prosí v tejto súvislosti o porozumenie a trpezlivosť tam bývajúcich obyvateľov, obchodníkov, úradníkov.

Mení sa aj harmonogram diaľkových a mestských autobusov. Mimoriadna zastávka bude za kruhovým objazdom na Hlavnej ulici smerom do Komárna.

(na)

Toto ste už čítali?

Cookies