Back to top

V. Žitnoostrovský galop: Dunajskostredčania opäť môžu fandiť svojmu jazdcovi

Publikované: 23. máj 2019 - 16:06
Mesto Dunajská Streda posledný májový víkend už po piatykrát bude hostiteľom Žitnoostrovského galopu. Jazdecké preteky 25. mája v areáli maloblahovského letiska budú jedným z oficiálnych rozbehov tradičného budapeštianskeho Národného galopu na námestí Hrdinov.
V. Žitnoostrovský galop: Dunajskostredčania opäť môžu fandiť svojmu jazdcovi

Záujemcov aj teraz bude prepravovať špeciálny bezplatný autobusový spoj s názvom „Vágtabusz“, ktorý až do polnoci bude premávať z mesta v pravidelných časových intervaloch k dejisku galopu.
Za Dunajskú Stredu aj tento rok štartuje jazdec, ktorý bude oprávnený reprezentovať naše mesto voľnou kartou vo finálových pretekoch v Budapešti. Bude ním opäť Zoltán Osztényi, ktorý ako reprezentant hostiteľského mesta je istým účastníkom Národného galopu. Na Námestí hrdinov nebude nováčikom, štartoval už aj pred rokom. Zo svojho rozbehu z vedúcej pozície nepostúpil do finálovej súťaže iba preto, lebo vo finiši sa jeho kôň zranil.

Štartujú známe tváre, aj nováčikovia

Na V. Žitnoostrovský galop prídu aj ďalše už dobre známe tváre. Mesto Šamorín po štyroch veľmi úspešných rokoch teraz nenominovalo jazdca. Pred rokom ho reprezentoval Arpád Egri, ktorý ani tento rok nebude chýbať, ale predstaví sa vo farbách obce Dolný Štál. Na minuloročnom galope víťazstvo mu ušlo len o vlások, predbehol ho vo finálovom behu Péter Schavel, reprezentant obce Vrakuňa, ten teraz však preteká za obec Nový Život. Gergely Múcska takisto nepatrí k nováčikom, tentokrát preteká za Tomášikovo. Obec Topoľníky sa galopu zúčastní po prvýkrát, reprezentovať ju bude János Vajda. Aj nežné pohlavie sa predstaví na galope, bude ňou Zsuzsa Holík vo farbách Veľkého Medera. Organizátori Žitnostroovského galopu usporiadajú aj rozbeh v rámci Slovenského galopu. Víťaz bude môcť tiež štartovať v septembri v Budapešti na pretekoch Medzinárodného galopu. Zaujímavosťou je, že na Medzinárodnom galope v Budapešti za uplynulé roky štartovali okrem iného aj jazdci z USA, Číny aj z Kataru. V Dunajskej Strede o túto možnosť zabojujú jazdci obcí Nesvady, Dlhá nad Váhom, Šoporňa a Šintava. Za Šintavu bude pretekať Pavol Horváth, ktorý už aj pred rokom štartoval v Budapešti na pretekoch Medzinárodného galopu.

Slávnostné otvorenie galopu bude v sobotu o 11.00, následne sa koná sprievod koní a jazdcov bude, o pol jednej hodine už budú odštartované rozbehy. Finálové preteky usporiadajú o pol šiestej hodine večer, následne budú odovzdávané ceny víťazom a najlepším jazdcom. Novinkou tohoročného galopu budú bežecké preteky pre rôzne vekové kategórie. V sobotu, čiže 25. mája o 14.00 odštartujú beh detí na 300 metrov, dospelí si môžu vybrať beh na 1 km, 5 km a 10 km. Registrácia bola uzavretá 20. mája na webstránke www.felvidekivagta.sk. Deti sa mohli zaregistrovať zadarmo, dospelí za 10 eúr. Učastníci behu získajú celodennú vstupenku na jazdecké preteky a na sobotňajšie programy, aj celodennú vstupenku do Thermalparku, navyše obdržia balíček s prekvapením.

V predvečer galopu operetné predstavenie

Organizátori okrem jazdeckých pretekov pripravili pestrý kultúrny program a iné sprievodné podujatia. Obecenstvo sa môže tešiť aj tento rok na operetné predstavenie v podaní vynikajúcich interpretov. Milovníci operetu si prídu na svoje už v piatok večer, od 18-tej hodiny sa na javisku oživí príbeh Veselej vdovy od obľúbeného Franza Lehára, a to v sprievode symfonického orchestra v Dunakeszi. O komfort divákov sa postarajú organizátori, bude k dispozícii kryté hľadisko s miestami na sedenie. Spievodné programy pokračujú aj v sobotu, 25. mája, v centre pozornosti však zrejme budú rozjazdy a podvečer finálový beh. Na pódiu sa medzitým budú striedať okrem domácich účinkujúcich aj zvučné zahraničné hviezdy hudobného neba. Hviezdnym programom večera bude vystúpenie formácie R-GO so Robim Szikorom od 21.00. Pred nimi o 20.00 sa predstaví raper Curtis so svojimi najnovšími pesničkami. Vstupenky aj cez webshop Vstupenky sú v predpredaji v obchodnom centre Max /Csodafarm/, v MsKS a vo Focus Music Shop na Vámbéryho námestí. Ale aj cez webshop môžete získať vstupenku na stránke www.felvidekivagta.sk. Dvojdňovú vstupenku v predpredaji zakúpite za 12 eúr, na mieste galopu za 15 eúr. Vstupné iba na sobotu v predpredaji stojí 5 eúr, a na mieste 7 eúr.

dunstreda.sk- pve

Toto ste už čítali?

Cookies