Back to top

Väčšina Slovákov očakáva zvýšené náklady na domácnosť, neplánujú ani väčšie investície

Publikované: 17. január 2022 - 14:47
Osem z desiatich Slovákov predpokladá, že sa zvýšia ich tohtoročné náklady na chod domácnosti. Väčšina počíta s navýšením v rozmedzí od 40 do 120 eur mesačne. Pätina Slovákov očakáva nárast dokonca až do sumy 200 eur.
Väčšina Slovákov očakáva zvýšené náklady na domácnosť, neplánujú ani väčšie investície

Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Stem/Mark, ktorý pre Home Credit Slovakia uskutočnila začiatkom decembra 2021.

Väčší tlak na rodinné rozpočty však nekorešponduje s tým, aké vyhliadky majú Slováci v otázke svojich príjmov. Viac ako polovica opýtaných nepočíta s tým, že by sa príjmy ich domácností zvýšili.

Rozhodne s tým rátajú deviati zo sto. Približne štvrtina domácností uvádza, že nebude mať problém vykryť zvýšené náklady aj z doterajších zdrojov. Ďalšia pätina by však potrebovala na rastúce výdavky domácností pridať od 121 do 200 eur. No je tu aj 11 % takých, ktorí by na porytie vyšších nákladov potrebovali zvýšiť svoj rozpočet domácnosti o viac ako 400 eur.

Finančná kondícia rodín, ktoré sa musia pripraviť sa vyššie výdavky, sa odzrkadľuje aj v ich plánoch v tomto roku.

Viac ako polovica neplánuje väčšie investície, ako sú rekonštrukcia nehnuteľnosti, kúpa auta či drahších elektrospotrebičov. Ak sa predsa len rozhodnú k väčšej investícii, financovať ju hodlajú predovšetkým z vlastných úspor, vyjadrilo sa tak 70 % opýtaných. Ďalších 13 % ľudí by využilo úver a viac ako 20 % kombináciu pôžičky a úspor.

Rekonštrukcia bytu alebo domu, kúpa nového či jazdeného auta alebo drahšieho elektrospotrebiča patrí do kategórie vecí, ktoré spravidla budete používať dlhšiu dobu ako ich splácať. To patrí medzi základné pravidlá, ktoré klientom vždy radíme pri rozhodovaní sa, či financovať nákup pôžičkou. Dôležité však je, aby si každý zvážil, či má vo svojom rozpočte dostatočnú rezervu na uhrádzanie mesačnej splátky aj pre prípad neočakávaných problémov s výpadkom príjmu,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

NZS/Felvidék.ma/Webnoviny

Cookies