Back to top

Vajíčka zdražujú. Prečo ich v niektorých obchodoch ani nenájdete

Publikované: 13. november 2017 - 14:02
Na pultoch niektorých obchodných reťazcov vajíčka nenájdete, prípadne za oveľa vyššiu cenu. „Už niekoľko dní ich nemáme, pretože nám ich nedoviezli,“ odpovedá predavačka Billy v Malackách. To isté sa deje v neďalekej sieti reťazca Lidl. Kým pred rokom sa hydinári sťažovali na rekordne nízke ceny kvôli dovozu vajíčok z Poľska, v súčasnosti ich cena prudko rastie a sú nedostatkovým tovarom. A môže byť ešte horšie.

Dôvodom je takzvaná fipronilová kauza, ktorá vypukla ešte v lete v západnej Európe. Širokospektrálny insekticíd zasiahol nielen vajíčka v Holandsku, ale aj Belgicku či Nemecku, ktoré bolo hlavným odberateľom vajec.
Nákaza zasiahla celkovo 15 krajín. „Nám sa našťastie vyhla. Kontrolou sa zistilo, že naše vajíčka sú v poriadku. Lenže tieto vajíčka dnes chýbajú na európskom trhu,“ vraví šéf Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Len v Holandsku bolo kvôli fipronilu zlikvidovaných pätnásť miliónov nosníc, tony vajec a vaječnej melanže. Fipronilová kauza tak donútila chovateľov v Európe podľa neoficiálnych údajov usmrtiť približne 10 percent európskej populácie nosníc.
Na Slovensku by bola kauza ešte akútnejšia, ak by sme v produkcii vajíčok neboli sebestační. Vyprodukujeme 105 percent z celkovej spotreby vajec, ktoré slovenskí jedáci zjedia. Lenže v obchodoch sa ponúka len 70 až 75 percent vajec zo Slovenska. Mnohé reťazce či reštaurácie majú kvôli nižším cenám podpísané kontrakty dovozov vajec z Česka, Poľska alebo Maďarska.

Takže slovenskí producenti to, čo nepredajú doma, vyvážajú najmä do krajín V4, kde vajcia smerujú predovšetkým na ďalšie spracovanie do zmesí. Práve reťazce, ktoré majú podpísané zmluvy s dovozcami poľských vajec pociťujú najväčšie problémy s chýbajúcimi dodávkami. Poliakom sa kvôli vyššej cene a objemu objednávok viac oplatí dodávať vajcia do Nemecka alebo Holandska než na Slovensko. To isté platí aj pre slovenských producentov. Ak Nemci, Holanďania a Belgičania budú hľadať na trhu vajcia na dovoz, môžu siahnuť po našich, a to aj za vyššiu cenu, ako keby ich slovenskí výrobcovia predávali na slovenskom trhu. Výsledkom je v lepšom prípade podstatne vyššia cena pre spotrebiteľa, v tom horšom prázdne pulty s vajíčkami. Niektoré reťazce problémy s dodávkami pociťujú už niekoľko dní.

„Billa Slovensko už zaznamenala krátenie dodávok od našich obchodných partnerov, a to aj v prípade bežných objednávok. Spoločnosť za posledný mesiac zvyšovala ceny vajec, ďalší rast cien aktuálne neplánujeme, ale vývoj situácie v najbližších mesiacov nedokážeme odhadnúť,“ reagovala hovorkyňa Billy Denisa Pernicová.

Situácia na trhu nie je jednoduchá, tvrdí hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová. „Výpadky v predaji sa snažíme eliminovať, alebo v čo najväčšej miere minimalizovať, žiaľ nevieme ich úplne vylúčiť. Snažíme sa urobiť všetko preto, aby táto situácia mala čo najmenší dopad na nášho zákazníka,“ vysvetlila. Hovorca reťazca Lidl Tomáš Bezák tvrdí, že obchodná sieť vníma nedostatok vajec na trhu a s tým súvisiaci tlak na ceny. „Intenzívne komunikujeme s dodávateľmi v snahe nájsť riešenie,“ reagoval.

Vedúca obchodného úseku spoločnosti Babičkin dvor z Veľkého Krtíša Adriana Pavlovová tvrdí, že sa nedá s presnosťou povedať, kedy a ako sa bude situácia vyvíjať a chvíľu potrvá, kým sa chovy nosníc obnovia (Pozn. red.: zvyčajne to trvá štyri mesiace až pol roka). „Sú však aj situácie, kedy je vajec nadbytok a vtedy sa zasa predávajú pod výrobné náklady. Chceme sa prioritne zameriavať na našich stálych slovenských zákazníkov, a na zvyšovanie kvality našich výrobkov,“ povedala A. Pavlovová. 

V septembri podľa Štatistického úradu stálo 10 kusov vajíčok v obchodoch 1,37 eur, čo bolo medziročné zdraženie o sedem percent. „V súčasnosti sa ceny pohybujú od 1,40 až nad dve eurá,“ vraví D. Molnár. V niektorých obchodoch tak vajíčka zdraželi aj o polovicu.

Zdroj: etrend.sk

Toto ste už čítali?

Cookies