Na Slovensku ochoreniu COVID-19 podľahne približne tretina ľudí nad 80 rokov, ktorí sa vírusom nakazia. Zároveň majú vysokú šancu, že u nich bude mať ochorenie závažný priebeh. Vakcinácia tomu zabraňuje, a to aj v prípade, keby sa pacient aj napriek očkovaniu nakazil.
Prvá vôbec
Prvá štúdia zameraná na komparatívny výkon dvoch vakcín, ktoré sa v Amerike používali v posledných mesiacoch, ukazuje, že až 93 % seniorov si vytvorí protilátky proti spike proteínu päť až šesť týždňov po podaní injekcie Pfizer/BioNTech a 87 % po látke od spoločnosti AstraZeneca, informuje The Guardian.
Hlavný nájdený rozdiel medzi týmito vakcínami je v bunkovej odpovedi, ktorou je produkcia jedného typu imunitných buniek, teda T-lymfocytov, ktoré pomáhajú bojovať proti vírusu. V tomto kritériu získala vakcína AstraZeneca vyššie skóre. Spomínané bunky sa vyvinuli až u 31 % v porovnaní s 12 % u tých, ktorí obdržali vakcínu spoločnosti Pfizer/BioNTech.
Štúdiu publikoval aj vedecký časopis The Lancet, ešte však nebola recenzovaná. Vedci analyzovali vzorky krvi od 76 ľudí vo veku 80 až 99 rokov, ktorí dostali jednu dávku očkovacej látky Pfizer/BioNTech a 89 osôb, ktoré dostali vakcínu AstraZeneca.
Dr. Helen Parry, akademická klinická lektorka na univerzite v Birminghame, uviedla, že je dôležité študovať, čo sa deje s imunitným systémom starších ľudí po očkovaní.
„Odpoveď na vakcínu proti infekcii COVID-19 u starších ľudí je pre nás obzvlášť zaujímavá, pretože vieme, že funkcia imunitného systému sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Na vakcíny nereagujete vždy tak efektívne ako mladšia populácia, ale aj starší jedinci majú najvyššie riziko závažného priebehu,“ povedala.
ma7 | MTI | startitup.sk