Back to top

Valentínsky dar

Publikované: 13. február 2019 - 15:18
Valentínska kvapka sa koná už po 24. krát a jej cieľom je pri príležitosti dňa zaľúbených upriamiť pozornosť na dôležitosť darcovstva krvi. V Dunajskej Strede v obchodnom a zábavnom centre MAX prebieha už 11. ročník tejto akcie.
Valentínsky dar

Ferenci Ildikó, manažérka OC MAX vyjadrila svoju radosť, že aj v roku 2019 sú spolu s územným spolkom Slovenského červeného kríža  súčasťou podujatia zachraňujúceho životy. Dobrovoľníci budú môcť darovať krv od 8. do 12. h. Obchodné centrum ich očakáva už od pol ôsmej, aby sa mohli zaregistrovať u pracovníkov Národnej transfúznej služby. „Všetky vchody OC MAX budú otvorené už od 7.30, samozrejme, vrátane parkovacieho domu” – uviedla pre náš portál. „Podľa doterajšej skúsenosti bude registrácia prebiehať do 10. hodiny, prípadne dovtedy, kým sa zaregistruje toľko darcov, koľko určí vedúci transfúznej služby. Ako po minulé roky, aj teraz prebieha akcia v najväčšej kinosále Cinemax. Premietanie sa tu začína o 14. hodine, sálu bude treba do 13. h opustiť, a tak je obmedzený aj možný počet darcov. Dúfam, že ako po minulé roky, bude a j v tomto roku veľký záujem o túto dobročinnú akciu.”

Nagy Dagmar, vedúca územného spolku SČK, uviedla, že reálny počet darcov je okolo 70 osôb. Registrovaných však môže byť viac, lebo nie je isté, že bude môcť každý reálne darovať krv. „Stačí, ak mal v nedávnej minulosti zranenie, dal sa tetovať, prípadne prekonal nejakú chorobu, a už od neho nemožno bezpečne vziať krv. Je veľa kritérií, ktoré treba splniť, aby niekto mohol darovať krv.” Skúsenosťou minulých rokov je však vysoký pomer tých záujemcov, ktorí krv darovať môžu. Dozvedeli sme sa ešte, že v kruhu mladých prebieha úspešná kampaň, takže každoročne majú v rámci tohto podujatia priemerne 10 prvodarcov.

Nezabudnite, aj toho roku môžete pomôcť, ak v OC MAX prídete v nedeľu 17. februára darovať valentínsku kvapku krvi.  

Toto ste už čítali?

Cookies