Veľkolepý debut na Slovensku a preteky plné zvratov

Publikované: 4. jún 2024 - 18:13
Slovakia Ring poskytol kulisu pre 3. kolo Euro Series Champions of the Future, ktoré sa presunulo do druhej polovice sezóny 2024. Neisté poveternostné podmienky prvého dňa vystriedali neutíchajúce súboje a intenzívne napätie pod taktovkou promotéra RGMMC, ktorý organizáciu stretnutia zvládol na výbornú.

Brit Joe Turney v OK a Španiel Christian Costoya v OK-Junior vyšli z tohto náročného podujatia víťazne a nechali sériu otvorenú pred poslednými dvoma kolami naplánovanými vo Švédsku a Spojenom kráľovstve.

V dvoch kategóriách CIK-FIA OK a OK-Junior si mohlo 166 jazdcov zo 42 krajín vyskúšať pretekárske podmienky Slovak Karting Centra na Slovakia Ringu, na ktorom sa od 21. do 23. júna budú konať majstrovstvá Európy FIA v motokárach. Pre tímy nebola núdza o práce na prispôsobení techniky pre kľukatú 1172-metrovú trať, ktorá sa nachádza asi pol hodiny východne od hlavného mesta Bratislavy. Aj pre jazdcov to bola veľká výzva, najmä keď piatkové meniace sa počasie skomplikovalo kvalifikačný tréning a aj prvé kvalifikačné jazdy.

Po organizačnej stránke mohli účastníci pretekať vo vysoko kvalitnom areáli s modernou infraštruktúrou, pričom mohli ťažiť z profesionality RGMMC a všetkých nasadených špičkových technológií, najmä v oblasti riadenia pretekov a streamovania. Všetci zamestnanci zabezpečili hladký priebeh podujatia. Úsilie vynaložené na propagáciu seriálu prostredníctvom kanála YouTube, Motorsport TV a sociálnych sietí je naďalej veľmi oceňované.

Trieda OK-Junior: Costoya vyhral, Schauffer vedie

Austrálčan William Calleja (Parolin Motorsport), ktorý dokázal najlepšie využiť meniace sa podmienky priľnavosti, získal pole position. Vedenie sa však niekoľkokrát zmenilo -
s deviatimi rôznymi víťazmi v rámci jednotlivých jázd (Heats) : Craigie, Mackie, Sala, Baglin, Costoya, Minns, Coronel, Ochstein a Slater. S tromi víťazstvami sa Španiel Christian Costoya (Parolin Motorsport) posunul na 1. miesto v priebežnom poradí a svoju pozíciu potvrdil víťazstvom v Super Heat A v nedeľu ráno. Rakúšan Niklas Schaufler (DPK Racing) dosiahol víťazstvo v Super Heat B po niekoľkých skvelých návratoch v rozjazdách.

Vo finále Costoya odštartoval perfektne za volantom svojho Parolinu-TM a rýchlo sa posunul na 1. miesto, zatiaľ čo boj o stupne víťazov pokračoval v stúpajúcej miere. Najprv to bol Nemec Arjen Kraeling (KR Motorsport), ktorý viedol stíhací balík, potom ho predbehol Brit Roman Kamyab (RFM). Ale Brit Noah Baglin (Prema Racing) zaútočil a predbehol svojich dvoch súperov. Schaufler pokračoval v nájazde, ktorý začal v prvej rozjazde, keď sa dostal na pódium a zabezpečil si dočasné vedenie v Euro Series.

Na konci 22 kôl bol prvý Costoya pred Baglinom, vďaka čomu sa Španiel posunul na 4. miesto v šampionáte. Finále sa nieslo v znamení skvelého návratu britského Scotta Marsha (Tony Kart Racing Team), z 19. na 4. miesto pred Kraelingom a Kamyabom. Holanďan Rocco Coronel (Victory Lane) je vďaka bodom získaným zo 7. miesta 2. v sérii pred Driesom Van Langendonckom, ktorý bude mať trpké spomienky na preteky. Iacopo Martinese havaroval pri kolízii na štarte predtým, ako zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov.

Trieda OK: Úspech pre Turney, Ramaekers sa ujíma vedenia série

Pretekár z Českej republiky Jindřich Pesl (Monster Factory Team) obsadil pole position časom 49,960, čo je nový rekord Slovakia Ringu. Pesl z triedy OK-Junior si udržal svoju výhodu v kvalifikačných rozjazdách štyrmi víťazstvami z piatich pretekov! Ostatné rozjazdy vyhrali Bondarev, Morgatto, Turney, Rillaerts, McLaughlin, Kanthan, Ramaekers a Monteiro. Poslední dvaja menovaní sa podelili o dva Super Heaty, ale ani to nezabránilo Peslovi zostať na pole position na finále. Čech pokračoval vo svojej skvelej jazde po štarte finálovej jazdy, ktorá bola poznačená kolíziou niekoľkých motokár, čo prinútilo riaditeľov pretekov mávať červenou vlajkou. Po reštarte sa Brit Joe Turney (KR Motorsport) dotiahol na lídra a v 10. kole sa ujal vedenia.

Množstvo ďalších jazdcov ho nasledovalo, vrátane dvoch z tímu VDK Racing, Belgičana Thibauta Ramaekersa a Íra Fionna McLaughlina. Francúz Jimmy Helias (Victory Lane), ktorý od kvalifikácie robil pokroky, viedol prenasledovaný balík pomocou série niekoľkých predbiehaní. Nakoniec dobehol Turneyho a v 21. kole prevzal vedenie pretekov. Posledný incident tri kolá pred cieľom priniesol ďalšiu červenú vlajku, ktorá definitívne ukončila preteky. Helias sa dostal späť na 5. miesto kvôli penalizácii za nesprávne umiestnenie prednej kapotáže.

Víťazstvo získal Turney's KR-IAME na úkor Ramaekersa, nového lídra série, po slabom výkone Brita Zaca Drummonda (Parolin Motorsport) vo finále. Rumun David Cosma Cristofor (KR Motorsport), ktorý štartoval zo 14. miesta, získal tretie miesto na pódiu,
po ktorom túžil Belgičan Kai Rillaerts (Sodikart), ktorý však v úvodných kolách prišiel o cenné pozície. Švéd Scott Kin Lindblom (Fusion Motorsport) a Portugalčan Tiago Monteiro (KR Motorsport) obsadili vo finále 6. a 7. miesto. Francúz Andrea Dupé (Prema Racing), ktorý túto zimu podstúpil operáciu kolena, obsadil pri svojom návrate povzbudzujúce 8. miesto. Pred odstúpením jeho tímový kolega Salim Hanna zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov.