Back to top

Video: takto bude vyzerať park voľného času

Publikované: 6. júl 2021 - 12:10
Celková prestavba, revitalizácia mestského voľnočasového a športového parku sa začne v pondelok, 12. júla. Do plánov zahrnuli aj jestvujúce, vychodené pešie chodníčky, zároveň avizujú, že na území plánovanej stavby vysadia viac stromov, ako ich tam je v súčasnosti. Na našom videu si môžete pozrieť, aká je predstava využitia nového, centrálneho parku na organizáciu rôznych podujatí, jarmokov, festivalov.
Video: takto bude vyzerať park voľného času

Práce, ktoré podľa plánu začínajú od budúceho týždňa, potrvajú tri mesiace.

V roku 2019 prišlo na vypísaný tender päť návrhov. Ako bude vyzerať nový park, sme sa opýtali inžinierky Eriky Szelle, hlavnej projektantky víťaza tendra Konstat s. r. o.

„Pri plánovaní sme využili zaužívané vyšliapané a dobre fungujúce chodníky, resp. ich cieľové body. Tie predstavujú tvoriace sa námestie, ktoré spojí MOL Arénu so športovou halou, resp. centrum mesta s časťou Sever 2“ - povedala Erika Szelle.

Ako uviedla, kruhové námestie by sa malo stať akýmsi stretávacím miestom, v záujme čoho v rámci neho vytvorili menšie, stromami obrúbené ostrovčeky, aby spríjemnili tu trávený pobyt. Bude tu aj vodná atrakcia, ktorá je potrebná jednak pre zvhlčovanie ovzdušia, ale aj pre zábavu najmenších – v letných horúčavách sa tu deti budú môcť osviežiť.

Erika Szelle pripomenula, že mali na zreteli aj ochranu životného prostredia, naplánovali plastový betón, čo je  zmes recyklovaného plastu a betónu, na výsadbu stromov zas odporúčali vysokorastúce stromy, ako je platan, jaseň, ambrovník.

„Dôležitým hľadiskom bola možnosť organizovania podujatí, aby bola daná možnosť vytvorenia mestského trhoviska, čo bolo dodržané.”

Park totiž bude vybavený celkovou infraštruktúrou, čiže vlastnou elektrickou sieťou, prívodom vody, ale vybuduje sa aj kanalizačná sieť, v záujme ocharny životného prostredia so zachytávaním oleja. Zelené plochy budú vybavené zavlažovacím zariadením.

„Všetko je pripravené tak, aby sa na budúci rok tu mohol zorganizovať veľkolepý Žitnoostrovský jarmok” - uviedla hlavná projektantka.

Dozvedeli sme sa, že do tohto priestranstva sa nedostane viac betónu, ako je tam teraz. Dva veľké kruhy, vnútorný a vonkajší, ktoré budú tvoriť stred námestia, budú dejiskom jarmokov, festivalov, zábavných podujatí. Na priestranstve sa vysadí viac stromov, ako je tam v súčasnosti, ale nebude ich príliš veľa, čo je dôležité najmä z hľadiska organizácie  jarmokov.

O priebehu prác vás budeme priebežne informovať.

(nagy)

Toto ste už čítali?