Back to top

„Víťazstvu zla stačí, ak dobrí ľudia nespravia nič”

Publikované: 2. júl 2019 - 12:25
Viac ako 150 príbuzných preživších prišlo v týchto dňoch domov, do Dunajskej Stredy, aby si na pôde svojich predkov, v Malej Palestíne, uctili ich pamiatku a zaspomínali na odvlečených do koncentračných táborov.
„Víťazstvu zla stačí, ak dobrí ľudia nespravia nič”

Smutným záverom týždňa Židovského festivalu bolo nedeľné popoludnie, askara. Podujatie zorganizovala miestna židovská obec pri príležitosti 75. výročia holokaustu.

Podujatie začalo zaspievaním hymny slovenskej, maďarskej a izraelskej, v podaní Bárdos Lajos Vegyeskar. Potom sa pozornosť upriamila na asi 200 mien na pamätnej stene holokaustu, kam sa dostali aj mená obetí z Orechovej Potône, Šamorína a Veľkého Medera, ktoré odhalil  člen vedenia židovskej obce, Stern György, primátor Šamorína, Orosz Csaba a Veľkého Medera, Rigó Marek.

Po zapálení sviečok odzneli príhovory – najprv izraelský veľvyslanec, Alexander Ben-Zvi, potom na svojich rodičov a starých rodičov spomínali ich potomkovia....

Kornfeld Tibor uviedol, že „netreba byť politológom, aby sme si všimli rastúci antiszemitizmus vo svete.” Je smutné, že to konajú aj uznávané medzinárodné organizácie. „Židia utekajú do Izraela nielen z Francúzska, ale už aj z Anglicka. Jeden môj príbuzný mi napísal z Londýna, že nechce spraviť tú istú chybu ako jeho rodičia, ktorí stratili veľkú časť rodiny, zavraždili ich v  Auschwitzi” – uviedol Kornfeld, aj touto spomienkou „upozorňujeme na starú pravdu, že víťazstvu zla stačí, ak dobrí ľudia nespravia nič. Čo teda vieme spraviť? Aspoň to, že si všimnime zlo, upozornime naň, nazvime ho, a to aj vtedy, ak to nie každý považuje za politicky korektné,” – uviedol.

„My nebudeme ticho, nemôžeme dovoliť, aby umlčali alebo pokrivili pravdu. Holokaust je nespracovaná, nevysvetliteľná trauma a strach naďalej žije” – pripomenul.

Hájos Zoltán vo svojom príhovore pripomenul udalosti II. svetovej vojny, ktoré boli pre židovstvo tragické, cestu, ktorá tam vedie, pričom uviedol, že ani spojenci neuverili to nesmierne utrpenie a ničenie nacistov.  

„Je dôležité, že sa dnes zúčastňujeme tejto spomienkovej slávnosti. Sú medzi vami takí, ktorí hrôzy vojny osobne prežili, chvála Bohu, dnes tu ste s nami. Niektorým z tu prítomných prežili vojnu ich príbuzní, spomienky sa zúčastňujú na ich pamiatku. Sú tu medzi nami takí, ktorí vojnu nezažili, takých nás je tu väčšina. Som presvedčený, že našou prítomnosťou  upozorňujeme aj tých ktorí tu dnes nie sú, že nám rasová nenávisť, diskriminácia a kolektívna vina  nie sú ľahostajné. Je dôležité spomínať na holokaust, aby sme nezabudli na vojnové hrôzy.” – uviedol Hájos Zoltán.

Toto ste už čítali?

Cookies