Back to top

Vláda obmedzí prístup k údajom z katastra

Publikované: 14. apríl 2024 - 11:34
Vláda Roberta Fica prichádza s ďalšou novinkou. Chce obmedziť prístup k údajom z katastra nehnuteľností ako dôvod uvádza, že takýmto spôsobom bude chrániť súkromie vlastníkov. Úrad geodézie, kartografie a katastra chystá úpravu zákona o katastri nehnuteľností. Vyplýva to z predbežnej informácie k chystanej legislatívnej úprave. Podľa nej by prístup k plným informáciám mal byť dostupný len pre zaregistrovaných používateľov.
Vláda obmedzí prístup k údajom z katastra

Návrh zákona predkladá Juraj Celler, predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR). Ako jedno z možných opatrení v prvom kroku navrhuje v súvislosti s prístupom k údajom katastra zverejnených na katastrálnych portálov zaviesť, vymazanie dátumu narodenia a adresy trvalého pobytu osôb evidovaných v katastri nehnuteľností.

Povinná by mala byť aj registrácia. Bez nej budú dostupné iba údaje o nehnuteľnostiach a základné identifikačné údaje o vlastníkovi nehnuteľnosti, ako napríklad meno a priezvisko. Pokiaľ bude mať niekto záujem o získanie bližších identifikačných údajov, až vtedy by mala byť potrebná registrácia. Týmito krokmi chce ÚGKK SR uľahčiť orgánom činným v trestnom konaní odhalenie špekulatívneho úmyslu či iného protiprávneho konania, informuje Martina Šimková, z kancelárie predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenska.

Hlavný dôvod prečo chce úrad zaviesť tieto zmeny je zvýšiť bezpečnosť vlastníkov nehnuteľností.ÚGKK SR koncom minulého roka oslovilo aj Prezídiom Policajného zboru SR, ktorý v rámci svojej činnosti zistil, že pri páchaní trestnej činnosti si páchatelia vyhľadávajú a typujú svoje obete prostredníctvom osobných údajov zverejnených na niektorom z katastrálnych portálov. Toto zverejňovanie je rizikové pri fyzických osôbách, a to najmä u seniorov.

Navrhované bezpečnostné opatrenie má podľa Šimkovej prispieť k vyššej transparentnosti spracovávania osobných údajov a nemá za cieľ nikoho obmedzovať. “Údaje katastra budú naďalej prístupné každému, bezodplatne a bez časového obmedzenia,” upresnila. Dodala, že prihlasovanie do jednotlivých informačných systémov dnes predstavuje štandard v zabezpečení ochrany, pri počítačovej gramotnosti ich užívateľov nepredstavuje žiadne zvýšené náklady.

(NZS/felvidék.ma/pravda.sk)

Toto ste už čítali?

Cookies