Back to top

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Dunajskej Strede sa cez víkend začne masové očkovanie

Publikované: 4. marec 2021 - 10:45
Na podnet Trnavského samosprávneho kraja v Dunajskej Strede sa 6. marca, v sobotu, otvára veľkokapacitné očkovacie centrum v telocvični Strednej odbornej školy rozvoja vidieka. V prvej fáze bude zaočkovaných 1500 osôb. Podľa plánu a množstva dodaných vakcín budú obyvatelia kraja zaočkovaní proti koronavírusu do konca leta.
Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Dunajskej Strede sa cez víkend začne masové očkovanie

V Trnave už minulý týždeň úspešne fungovalo veľkokapacitné očkovacie centrum v miestnej strednej zdravotníckej škole, prvú dávku vakcíny tu dostalo 6 tisíc ľudí.

Po jeho vzore sa 6. marca podobné očkovacie centrum otvorí v Dunajskej Strede a v Skalici. Cieľom opatrenia je odbremenenie nemocničných zamestnancov a urýchlenie vakcinácie.

 

„Na začiatku očkujeme iba v sobotu, neskôr to rozšírime na dva dni. Plánujeme očkovať od 8. do 18. hodiny, tých, ktorí sa predbežne zaregistrujú. Cieľom nie je, aby sa tu zhromaždil dav, skôr to, aby očkovanie prebiehalo priebežne. V sobotu by sme chceli zaočkovať maximálne 1500 osôb“ - informoval podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi

 

Prvý marcový víkend budú očkovať vakcínou od AstraZeneca vodičov autobusov, sprievodcov, vlakvedúcich, taxikárov a predavačov medzi 18. a 55. rokom veku.

 

Podpredseda kraja ďalej uviedol, že v prípade, že sa na portáli ministerstva zdravotníctva zaregistruje menej záujemcov o očkovanie ako pripravený počet vakcín, registráciu otvoria pre ďalšie skupiny, preto sa oplatí sledovať stránku na registráciu ešte aj popoludní pred dňom vakcinácie.

 

„Registrované osoby dostanú vakcínu v udanom čase, preto prosím každého občana, aby na miesto prišiel s maximálne 5-10 minútovým predstihom, aby sa netvorili dlhé rady a napätie medzi ľuďmi“

– upozorňuje Berényi József.

Vakcínu podávajú ambulantní lekári a zdravotné sestry, s ktorými kraj spolupracuje v záujme odbremenenia nemocničného personálu. Pri administratívnych úkonoch súvisiacich s očkovaním a sledovaním už zaočkovaných budú v Dunajskej Strede pomáhať pedagógovia a študenti Strednej zdravotníckej školy.

„Na túto sobotu je k dispozícii dostatok kapacít, ale budeme potrebovať pomoc hlavne ambulantných lekárov. Radi by sme zabezpečili možnosť vakcinácie počas každého víkendu. Nie iba v sobotu, ale aj v nedeľu, teda vakcinácia by prebiehala počas dvoch dní. Bude treba veľa lekárov, na dlhý čas. Chceli by sme do konca júla zaočkovať celý kraj“ - povedal podpredseda. Dodal, že lekári, ktorí sa chcú zapojiť do vakcinácie, môžu sa hlásiť u hlavného lekára kraja, ale aj na ktoromkoľvek dostupnom mieste krajskej samosprávy.

Toto ste už čítali?