Back to top

Vokálna skupina Voising nahrala videoklip s piesňou Tri slová, v ktorej sa objavuje aj spievajúci nepočujúci chlapec

Publikované: 3. jún 2021 - 14:53
Na Slovensku sa ročne narodí až 150 detí so sluchovým postihnutím. Nie je to zanedbateľné číslo, predstavuje totiž každý rok jednu celú školu. Aj na to upozorňuje nová skladba s videoklipom od vokálnej skupiny Voising, ktorá vyzvala 18 známych osobností zo sveta šoubiznisu – spevákov, hercov i moderátorov, aby spoločne naspievali známu Pieseň tri slová. Klip je uvedený aj v posunkovom jazyku a objavuje sa v ňom aj spievajúci nepočujúci chlapec Martin Majtán.
Vokálna skupina Voising nahrala videoklip s piesňou Tri slová, v ktorej sa objavuje aj spievajúci nepočujúci chlapec

Známa pieseň od Deža Ursínyho a Jána Štrassera s názvom Tri slová, ktorá sa stala aj súčasťou kampane pripomínajúcej opatrenia počas pandémie, sa opäť objavuje v netradičnom prevedení. Vokálna skupina Vosing prišla s unikátnym nápadom. Rozhodla sa naspievať pieseň spolu s ďalšími umelcami, pričom myslela aj na rodiny s nepočujúcimi deťmi, ktorým pandémia zasiahla do sveta ticha. Zapojení umelci spievajú z domáceho prostredia, pričom vo videoklipe znejú iba ľudské hlasy. Pieseň je prevedená v acappella štýle bez použitia hudobných nástrojov.

„Naša vokálna skupina mala aj napriek pandémii plodný rok. Hoci protipandemické opatrenia nepriali vystúpeniam a koncertom, spolupráce s ďalšími umelcami mali u našich poslucháčov veľký úspech. Vyzerá to tak, že aj tento rok sa bude niesť v znamení hudobných spoluprác,“ hovorí člen skupiny Voising, Viktor Nižník. Vokálna skupina sa pri naspievaní známej skladby inšpirovala predovšetkým náročnou situáciou mnohých ľudí i rodín počas pandémie. „Našou piesňou sme chceli vyjadriť podporu všetkým ľuďom vo chvíľach, ktoré boli neraz náročné. Aj keď príde situácia, kedy musíme byť izolovaní a zavretí doma, nikto by v nej nemal zostávať sám,“ dodáva Viktor Nižník.

Naspievaná pieseň Tri slová s videoklipom je tiež podporou pre nepočujúcich a rodiny s nepočujúcimi deťmi na Slovensku, ktoré sa ocitli akoby vo vákuu. Tlmočníci do posunkovej reči sú už síce súčasťou tlačových konferencií a svet nepočujúcich sa dostáva do väčšieho povedomia spoločnosti, ale nosenie rúšok a respirátorov mnohým nepočujúcim situáciu sťažilo. Pri mnohých správach či filmoch navyše chýbajú titulky, bez ktorých nielen deti, ale aj dospelí s poruchou sluchu obsahu a informáciám iba ťažko porozumejú.

. O to ťažšie to vnímajú nepočujúce deti, ktoré dokonale poznajú svet ticha a súčasné technológie im neraz môžu sťažiť učenie sa.

„Až 90 percent nepočujúcich detí sa narodí do počujúcej rodiny, ktorá väčšinou nemá skúsenosť s poruchou sluchu. Rodičia sú často bezradní, lebo nevedia ako svojmu dieťaťu pomôcť. Mnohí počas pandémie zostali na istý čas odrezaní od odbornej pomoci, ktorá je pre vývoj detí s poruchou sluchu nesmierne dôležitá a predovšetkým musí prísť včas. Navyše ani dnes mnohí netušia, že správne použitie posunkového jazyka vie dopomôcť k rozvoju reči a komunikácie. Kľúčové je slovnú výpoveď doplniť aj o ďalšie vnemy – posunky, gestá, mimiku. Dieťa tak môže informácii porozumieť ľahšie a časom môže aj prekvapiť, ak sa nielen rozrozpráva, ale aj rozospieva,“ vysvetľuje Ľubka Majtánová z OZ Nepočujúce dieťa, ktorá si tým sama prešla, keď sa jej narodil nepočujúci syn Martin, ktorý si dokonca zaspieval aj vo videoklipe.

Aj vďaka ďalšej členke vokálnej skupiny Voising, Veronike Oláh Šebeňovej, ktorá už niekoľko rokov pomáha združeniu ako dobrovoľníčka, vznikol nápad a zdanlivo nemožné prepojenie a ´cappela hudby so svetom nepočujúcich. Umelci sa tak rozhodli, že svojich fanúšikov naučia spievať rukami a zároveň ich viac priblížia svetu nepočujúcich.

Súčasťou silného a dojemného videoklipu sú aj odborníčky, ktoré pieseň pretlmočili do posunkového jazyka - Darina Tarcsiová, Miroslava Tomášková, Zuzana Daubnerová a hlava a srdce celého združenia Nepočujúce dieťa, Ľubka Majtánová. Okrem toho naučili pieseň posunkovať nielen členov skupiny Voising, ale aj ostatných účinkujúcich. Hlasom projektu Tri slová sa stal aj známy herec Robo Roth, ktorý prepožičal svoj hlas a narozprával jednotlivé spoty. Tie práve spoločne vyzývajú – Podporte rodičov detí s poruchou sluchu na ceste k úspešnej komunikácii včas.

Premiéra videoklipu k piesni Tri slová sa uskutočnila na sociálnych sieťach skupiny Voising 30. mája 2021 vo večerných hodinách. Samotní umelci sa počas realizácie projektu osobne nestretli a dodali zvukový a obrazový materiál v rámci svojich domácich podmienok. V piesni Tri slová znejú iba ľudské hlasy, ktoré naspievali členovia skupiny Voising spolu s Františkom Kovárom, Evou Pavlíkovou, Luciou Vráblicovou, Jánom Gallovičom, Lenkou Barilíkovou, Marcelom Ochránekom, Jaroslavom Mendelom, Ondrejom Kandráčom, Davidom Hartlom, Jánom Slezákom, Romanom Poláčikom, Janou Kovalčíkovou, Lukášom Frlajsom, Pavlom Plevčíkom, Andreou Bučko, Romanom Bombošom, Janette Štefánkovou a Mirkou Partlovou. Umelci veria, že piesňou potešia nie len širokú verejnosť, ale aj komunitu rodín s deťmi s poruchou sluchu a nepočujúcich, ktorým odkazujú: „Nie ste v tom sami!“

Vokálna skupina Voising:

Slovenskú vokálnu skupinu Voising tvorí šesť unikátnych spevákov, ktorí svojich fanúšikov prevádzajú najväčšími súčasnými i minulými hitmi. Nechýba QUEEN, Shakira, Ed Sheeran či medley rôznych hitov v tzv. a´cappella štýle. Skupina pravidelne vystupuje na hudobných scénach na Slovensku i v zahraničí. Už niekoľko rokov je dôkazom toho, že práve láska k hudbe dokáže spojiť šiestich, zdanlivo rozdielnych ľudí, v jedno výnimočné hudobné zoskupenie.

www.voising.sk

OZ Nepočujúce dieťa:

Cieľom občianskeho združenia Nepočujúce dieťa je pomoc rodinám s deťmi s poruchou sluchu. A teda úspešné nepočujúce dieťa, ktoré dostane včasnú diagnostiku, meranie poruchy sluchu, včasné pridelenie kompenzačných pomôcok, zapojenie do ranej starostlivosti, rýchla dostupnosť informácií a vzdelávanie rodičov, ktorí získajú oporu v rodine, ale aj v komunite. Poslaním občianskeho združenia je vyvíjať snahu, aby každá z týchto oblastí na Slovensku fungovala čo najlepšie a pre osobný osoh dieťaťa. Preto podporujú rodičov detí s poruchou sluchu, aby včas našli svoju cestu za počutím, porozumením a komunikáciou.

www.nepocujucedieta.sk

Videoklip piesne nájdete aj na Facebooku:

www.facebook.com/VoisingSK

www.facebook.com/nepocujucedieta

Toto ste už čítali?

Cookies