Back to top

„Vplývať hudbou je úžasný pocit”

Publikované: 1. marec 2016 - 10:06
Meno Istvána Bertóka poznajú aj tí menej všímaví voči hudbe, kedže s vystúpeniami Black & White, Kicsi Hang alebo jeho individuálnymi vystúpeniami sa často stretávame. Kto ho už počul a videl hrať na klavíri, vie, že je majstrom improvizácie, je hudobníkom každým kúskom svojho tela.
„Vplývať hudbou je úžasný pocit”

Kedy sa zrodila tvoja láska k hudbe?

– Pochádzam z hudobníckej rodiny, moji starí otcovia boli vynikajúcimi muzikantmi, dokonca keď sa vrátime niekoľko generácií naspäť, aj tam by sme našli hudobníkov v mojom rodokmeni. Najviac ma inšpirovalo, keď som denne počul môjho brata cvičiť na klavíri a keď som mal štyri roky, aj ja som skúsil napodobniť jeho hru.

Kto boli tvoji prví učitelia?

– Moji rodičia si všimli moju hru a otec sa mi začal venovať, jemu môžem veľa ďakovať, on ma naučil čo, ako, kedy a prečo mám hrať –  jedným slovom, všetko. Šesťročný som už vedel hrať veľa šlágrov a klasických diel. Neskôr som sa učil na umeleckej škole v Dunajskej Strede, kde Ildikó Lipcsei, vtedajšia riaditeľka, dozerala na moju kariéru.

Čo pre Teba znamená hra na klavír?

–  Klavír je pre mňa, hneď po mojej rodine, to najdôležitejšie. Keď hrám, zabudnem na všetko, nemám starosti, ani problémy. Hudbou sa dá vplývať aj na ľudí, a to je úžasný pocit.

Koľko denne cvičíš?

– Som otcom dvoch krásnych detí, Rebeka má štyri, Félix rok, a pri nich mi na cvičenie nezostáva takmer žiaden čas. Svet plný zhonu, v ktorom žijeme, mi neumožňuje sadnúť si na niekoľko hodín ku klavíru. Vlastne, je mi to naozaj ľúto. Cvičenie u mňa znamená, že keď sa chystám na väčší koncert, deň pred tým cvičím jednu hodinu.

Kto Ťa najviac motivuje?

– Pravdupovediac, na toto neviem odpovedať, mám veľa obľúbených klaviristov, ktorých rád počúvam. Ale motivuje ma, poháňa ma v napredovaní moja rodina, manželka, moje deti, moji rodičia a súrodenci, oni pre mňa znamenajú tú pravú hnaciu silu.

Čo by si robil, keby si nehral na klavíri?

– Keby som nebol hudobníkom, bol by som len polovičným človekom. Na to som nikdy ani nepomyslel, lebo je to pre mňa prirodzené a mám to rád.

Aké máš plány do budúcnosti?

–  Teraz pripravujem nový nosič s názvom Poklady Žitného ostrova, na ktorom účinkujú takí domáci umelci, ktorých poznáme, ale ani nevieme, akí sú hudobne nadaní. Pre nich by som chcel vydať malý debutový album a usporiadať koncert. Žitný ostrov má nespočetné poklady, len ich treba objaviť.

Toto ste už čítali?

Cookies