Back to top

Výstava umelcov predškolského veku

Publikované: 17. máj 2016 - 8:56
Žitnoostrovské pastelky oslávili neoficiálne výročie. Od prvého ročníka výtvarnej súťaže škôlkárov uplynulo 20 rokov.

V roku 1996 sa zrodil nápad, ale pre nedostatok financií sa súťaž ďalšie tri roky nekonala, a tak v roku 2016 prebehol 17. ročník výstavy detských prác. Počas sedemnástich ročníkov sa prihlásilo viac ako 26.000 účastníkov, ktorí do súťaže poslali takmer 30.000 malieb či kresieb.

V tomto roku z 1622 malieb a kresieb, ktoré zaslali deti z rôznych štátov Európy a Ázie, bolo vybraných 55, ktoré boli ocenené a vystavené v Žitnoostrovskom múzeu, prípadne ďalších 300 si záujemcovia  môžu pozrieť v Galérii Nova.

Jana Svetlovská, riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska, privítala účastníkov, potom mím, Vlado Kulíšek, zabával publikum. Zoltán Hájos, primátor Dunajskej Stredy, privítal hostí, malých umelcov, a poďakoval rodičom a pedagógom za ich pomoc a podporu. Bohumil Bachratý, od počiatku predseda poroty, povedal prítomným pár slov, vyzdvihol báječný spôsob videnia detí. Podľa neho je posolstvom tejto výstavy sprostredkovanie odkazu detí dospelým. Róbert Almási, akademický maliar, poďakoval malým umelcom za radosť, ktorú svojimi prácami spôsobili porote, návštevníkom ako aj sebe.

Na vernisáži výstavy sa v mene Trnavského samosprávneho kraja zúčastnila  Silvia Mruškovičová, mesto Dunajská Streda reprezentoval primátor Zoltán Hájos a zástupca primátora László A.Szabó, v zastúpení mesta Šamorín prišiel primátor Gábor Bárdos; mesto Veľký Meder zastupoval László Gútai, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Veľký Meder. Pani Svetlovská zvlášť privítala delegáciu z Győru, pod vedením Tibora Diligensa, poslanca samosprávy, ako aj Tibora Pappa, predsedu Agrotop Topoľníky, ktorý už od roku 1996 podujatie podporujú. Výstavu  svojou prítomnosťou poctila aj spisovateľka Marta Šurinová.

Ďalšie fotky z vernisáže výstavy si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Toto ste už čítali?

Cookies