Back to top

Zachránili takmer 8000 životov

Publikované: 9. október 2020 - 14:51
Dňa 9. októbra v slávnostnej sieni Mestského úradu v Dunajskej Strede v úzkom kruhu odovzdávali darcom krvi zlaté, strieborné a bronzové Janského plakety a Kňazovického pamätné medaily pre tých, ktorí darovali krv najčastejšie. Vyznamenania odovzdávali v mene kancelárie dunajskostredského Červeného kríža Dagmar Nagy, v mene mesta primátor Zoltán Hájos a prednostka úradu Júlia Bubniak.
Zachránili takmer 8000 životov

Ako informovala Dagmar Nagy, v okrese Dunajská Streda vyznamenali 133 darcov krvi, ktorí spolu darovali 1182 litrov krvi, čím zachránili 7878 životov. Dobrovoľníkom za ich nezištnú pomoc vyjadrila svoju úctu a vďaku.

Bronzovou Janského plaketou vyznamenali 73 darcov krvi (10 z Dunajskej Stredy, 63 z dedín), striebornou plaketou 33 (7 z Dunajskej Stredy, 26 z dedín), zlatou plaketou 21 (5 z Dunajskej Stredy, 42 z dedín), kým diamantovou plaketou 3 darcov krvi (z 3 dedín).

Pamätnú Kňazovického medailu (za viac ako 100 odberov krvi) dostali v tomto roku traja darcovia: Peter Košíček z Dunajskej Stredy (krv daroval 110 krát), László Bereczk z Povody (krv daroval 101 krát) a Jaroslav Majer z Benkovej Potône (krv daroval 103 krát). 

Ako uviedla Dagmar Nagy, v tomto roku pre pandémiu koronavírusu boli nútení odovzdávanie medailí organizovať po menších skupinách, aj preto na mestský úrad zavolali dotknutých iba z Dunajskej Stredy.

Primátor mesta Zoltán Hájos sa v prvom rade poďakoval za nezištnú pomoc, ktorou darcovia krvi „zachraňujú životy spoluobčanov, a aj tým posilňujú naše spoločenstvo. V súčasnej situácii mestské médiá davajú svetu najavo, že máme citlivých ľudí, ktorí ďalej šíria ideu darcovstva krvi.”

Podľa primátora mesta títo darcovia krvi sú skutočným vzorom pre našu mládež. Z Dunajskej Stredy vyznamenali nasledovných darcov krvi:

Kňazovického medailu dostal:
Peter Kočíšek

Zlatú Janského plaketu dostali:
Kohel Zsuzsanna
Bugár Szilvia
Bugár Ákos
Herdič Béla
Széll Henrich

Striebornú  Janského plaketu dostali:
Kohút Krisztián
Csánó István
Cseh Márta
Lakatos Péter
Horváth Annamária
Kósa Miklós
Rigó Ulrich

Bronzovú  Janského plaketu dostali:
Lakatos Juhos Katalin
Molnár László
Langer Krisztina
Vass András
Putz Erik
Horváth Ildikó
Gyurkovits Iveta
Bugár Erzsébet
Gulyás Attila
Bögi Ildikó

Ďalšie fotografie zo slávnostného odovzdávania si môžete pozrieť TU.

(na)

Toto ste už čítali?

Cookies