Back to top

Zálohované obaly už z triedeného zberu takmer vymizli

Publikované: 12. december 2023 - 20:01
Zálohované obaly už z triedeného zberu takmer vymizli. Ich množstvo pokleslo o viac ako 90 percent. Kedysi tvorili takmer štvrtinu obsahu žltých kontajnerov, dnes sú to približne dve percentá. Pokles u plechoviek je ešte výraznejší, ich zastúpenie pokleslo takmer o 95 percent. Ich hmotnosť v triedenom zbere klesla pod 0,4 percenta.
Zálohované obaly už z triedeného zberu takmer vymizli

Pre TASR to uviedol riaditeľ pre komunikáciu a marketing organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack Marek Brinzík. Organizácia spolu so Správcom zálohového systému urobili analýzu obsahu triedeného zberu.

"Pred spustením zálohovania v kontajneroch a vreciach na triedený zber zistených v priemere 21,58 percenta hmotnosti tvorili nápojové obaly z plastov, v analýzach z roku 2022 ich výskyt poklesol na necelé tri percentá a v roku 2023 sme sa dostali k hodnote dvoch percent," 

- priblížil správca.

Brinzík pripomína, že časť plastových fliaš naďalej patrí do tradičného triedeného zberu. Sú to napríklad PET fľaše od mlieka, mliečnych alternatív, sirupu, octu a oleja.

"Ak sa v tradičnom systéme triedeného zberu ocitnú aj zálohované fľaše, podobne ako tie nezálohované putujú k recyklátorovi," 

- poznamenal.

Natur-Pack odporúča ľuďom vracať zálohované obaly späť do zálohového systému.

"Ak sa však niekto rozhodne nezapojiť, tak je dôležité, aby tie cenné zdroje surovín nekončili v zmesových kontajnerov, ale v tých na triedený zber,"

- skonštatoval Brinzík.

Ak sa zálohované fľaše a plechovky dostanú do kontajnera na triedený zber, často tam dôjde k ich postláčaniu či znečisteniu iným druhmi odpadov v danom kontajneri. Takéto fľaše je podľa Brinzíka potom problém vrátiť, a to aj v prípade, že ich niekto z kontajnera vytiahne. V uliciach dnes už je mnoho tzv. zberačov, ktorí z triedeného zberu tie nepoškodené kusy vyberajú a vracajú do zálohového systému.

Od spustenia systému sa vyzbieralo viac ako 1,8 miliardy zálohovaných nápojových obalov na približne 3250 odberných miestach po celom Slovensku. Cieľom zálohového systému je dosiahnuť 90-percentnú návratnosť predaných nápojových obalov do roku 2025.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)

Toto ste už čítali?

Tagy: PR-cikk
Cookies