Back to top

Zarábajúci zaplatia za rok na zdravotných odvodoch priemerne dva a pol tisíca eur

Publikované: 13. február 2024 - 15:10
Pracujúci by mali v tomto roku zdravotným poisťovniam uhradiť zdravotné odvody v sume 5,9 miliardy eur. K 1. januáru tohto roka pritom zdravotné poisťovne evidovali spolu 2 milióny 288-tisíc ekonomicky aktívnych osôb, teda zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb. Pracujúci tak v tomto roku svojej zdravotnej poisťovni odvedie v priemere 2 578 eur, mesačne je to približne 215 eur. Vyplýva to z dôvodovej správy k návrhu tzv. programovej vyhlášky, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva.
Zarábajúci zaplatia za rok na zdravotných odvodoch priemerne dva a pol tisíca eur

Najviac je štátnych poistencov, ale najviac neplatia

Hoci je poistencov, za ktorých platí zdravotné odvody štát, oveľa viac, celková platba za túto skupinu ľudí je výrazne nižšia. Ide o 2,9 milióna ľudí, medzi ktorých patria dôchodcovia, nezaopatrené deti, nezamestnaní, či osoby na materskej a rodičovskej dovolenke.

Za týchto poistencov by mal štát v tomto roku na zdravotnom poistení zaplatiť 2,1 miliardy eur. Za jedného poistenca štátu to predstavuje ročnú platbu 725 eur, teda približne 60 eur mesačne. Priemerná platba pracujúceho je tak 3,6-násobne vyššia ako priemerná platba štátu za jeho poistenca.

Klientom štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne bolo k 1. januáru tohto roka 1 milión 224-tisíc ekonomicky aktívnych osôb a 1 milión 573-tisíc poistencov štátu.

Súkromná poisťovňa Dôvera evidovala 747-tisíc ekonomicky aktívnych osôb a 978-tisíc poistencov štátu. Súkromná zdravotná poisťovňa Union vykázala 317-tisíc ekonomicky aktívnych osôb a 347-tisíc poistencov štátu.

Zvýšené odvody pre živnostníkov

Zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatiteľov sa od začiatku tohto roka zvýšili.

Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpla z 10 percent na 11 percent z hrubej mzdy zamestnanca a sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa zo 14 percent na 15 percent z ich vymeriavacieho základu.

Sadzba pre zamestnanca vo výške 4 percent z hrubej mzdy sa zachovala. Zvýšenie sadzby poistného zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnej osoby a tzv. samoplatiteľa nezmení čistý príjem zamestnanca, avšak zníži čistý príjem samostatne zárobkovo činnej osoby a samoplatiteľa.

(NZS/Felvidék.ma/SITA)

Toto ste už čítali?

Cookies