Back to top

Zaspomínali si na Slovenské národné povstanie a jeho obete

Publikované: 27. august 2022 - 18:20
V Dunajskej Strede si pripomenuli 78. výročie Slovenského národného povstania a boja proti fašizmu.
Zaspomínali si na Slovenské národné povstanie a jeho obete

Popri pripomenutí si Slovenského národného povstania, v tento deň nesmieme zabudnúť ani na tých, ktorí počas povstania prišli o život - uviedla v úvode podujatia moderátorka Edit Tilajčík.

Michal Deraj, prednosta Okresného úradu Dunajská Streda vo svojom historickom zhrnutí pripomenul, že pre Slovákov je nacistická ideológia cudzia a neprijateľná. Ako uviedol, vtedy sa spojilo viacero národov, pričom mnohí obetovali svoj život, aby nastal mier.

„Nech je toto pre nás mementom. Pracujme za mierové a harmonické spolužitie národov, aby sa svetová vojna už nikdy neopakovala" - vyzdvihol rečník.

Jozef Jánsky, predseda oblastného výboru Zväzu protifašistických bojovníkov v Galante svoje vystúpenie začal tiež historickým zhrnutím.

„Odvtedy už prešli desaťročia, ale naozaj je ľudstvo po troch vojnách múdrejšie a zodpovednejšie?" - pýtal sa.

„Mysleli sme si, že nacizmus je navždy zabudnutý, že ostala iba trpká spomienka. Ale vidíme, že naďalej žijú takí, ktorí ostatných ľudí rozlišujú podľa farby pleti, národnosti, vyznania. Existujú a vznikajú strany, ktoré glorifikujú fašizmus. Bude aj nasledujúca generácia žiť v mieri? Aby to tak bolo, toto musí byť súčasťou každodenných výziev" - uviedol vo svojom vystúpení Jozef Jánsky.

Po slávnostných príhovoroch položili vence k pamätníku obetí fašizmu predstavitelia mesta a okresu, inštitúcií, medzi nimi primátor mesta Dunajská Streda Zoltán Hájos, predstaviteľ Trnavského samosprávneho kraja, mestských škôl, politických a občianskych organizácií.

Text a foto: -rovin-

Toto ste už čítali?

Cookies