Nachádzate sa tu

Zatvárajú sa obchody v nedeľu, rušia sa vlaky študentom aj preventívne prehliadky

Toto ste už čítali?

Oznam

Oznam

S ohľadom na situáciu v súvislosti s koronavírusom...

Publikované: 2020, marec 24 - 11:16 | Správy
Vládny kabinet schválil v pondelok (23. 3.) neskoro večer zhruba 40 opatrení v boji s novým koronavírusom, Igor Matovič prezradil, že zriadili aj permanentný krízový štáb. Informácie priniesol na tlačovej konferencii.
Zatvárajú sa obchody v nedeľu, rušia sa vlaky študentom aj preventívne prehliadky

Hlavný hygienik Ján Mikas potvrdil, že na Slovensku pribudlo 19 nových prípadov. Celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 204. Negatívnych prípadov bolo v pondelok 432, spolu ich je 3736.

Premiér Igor Matovič informuje, že nové opatrenia sa týkajú napríklad domovov sociálnych služieb a návštevy sú úplne zakázané. Tatkiež sa zavádza nateraz aj zákaz preventívnych prehliadok, ktoré vyžaduje zamestnávateľ. Igor Matovič informoval, že nemocnice prejdú určitou zmenou a niektoré budú vyčlenené na liečbu COVID-19, vyčlenené budú aj samostatné pavilóny v nemocniciach, aby sa eliminoval čo najviac stret so zdravými ľuďmi. 

Igor Matovič informuje, že všetky prevádzky sa v nedeľu zatvoria. Dôchodcovia nad 65 rokov budú mať zriadené špeciálne otváracie hodiny v obchodoch od 9.00 do 12.00.

Nateraz sa ruší aj bezplatná železničná doprava zadarmo pre študentov, kým sú školy zatvorené, informuje premiér. Študenti majú byť podľa neho doma a nemali cestovať po Slovensku a ohrozovať zdravie ľudí. Taktiež vyzýva všetkých ľudí, aby cestovali čo najmenej, dôchodcovia by nemali cestovať hromadnou dopravou vôbec.

Premiér oznámil že rúško už bude povinné nosiť všade mimo svojho bydliska. Ľudia musia dodržiavať dvojmetrové odstupy medzi sebou.

Premiér apeluje na dôchodcov, aby v domu nevychádzali vôbec a to len v nevyhnutných prípadoch, mali by sa vyhýbať aj nákupom, či venčeniu psov. Každý dôchodca by sa mal snažiť eliminovať stretávamie s inými ľuďmi, kedže ide o najohrozenejšiu skupinu.

Mestá a obce štát vyzval, aby zriadili telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín. 

Vláda nakúpi v najbližších hodinách 200.000 testov na ochorenie COVID-19. Nepôjde však o rýchlotesty. Policajti i vojaci budú prítomní v tých zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy. Štát pred každou nemocnicou, kde sa realizujú odbery, zriadi odberné miesta, kde môže prísť pacient autom. Priamo odtiaľ mu spravia zdravotníci stery. Štát zároveň zakázal vývoz potrebných liekov mimo SR.

Za súčasných podmienok sa zataiľ úplný zákaz vychádzania zatiaľ neplánuje, oznámil hlavný hygienik Jám Mikas, Igor Matovič však nevylúčil, že ak ľudia nebudú disciplinovaní, budú sa nariadenia ešte sprísňovať.

Dnes bude opäť zasadať krízový štáb, ktorý bude riešiť ďalšie dôležité otázky aj ohľadom nového testovania.

Súčasťou ústredného krízového štábu bude užší tím odborníkov, ktorých úlohou bude permanentne vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu. Po zasadnutí ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

V tejto skupine bude pôsobiť infektológ profesor Vladimír Krčméry, odborník na biochémiu Robert Mistrík, manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodný i predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

"Títo ľudia budú jadrom tímu, ktorého úlohu je zosúladiť procesy medzi jednotlivými rezortmi a všetkými inštitúciami participujúcimi v procese aktivít proti šíreniu nového koronavírusu," uviedol Matovič. Doteraz podľa neho chýbala koordinácia. 

"Jedna ruka nevedela, čo robí ľavá, ak sa aj niečo vybavilo, nie vždy sa o tom dozvedeli, tí, ktorých sa to týkalo," opísal Matovič predchádzajúci stav pri komunikácii o aktivitách a zabezpečovaní opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Cieľ je podľa Matoviča zvýšiť počet otestovaných vzoriek na desaťnásobok súčasného stavu, teda na približne 3000 denne. Ján Mikas pripomenul, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) i jeho regionálne úrady v Banskej Bystrici a Košiciach už zabezpečujú testovanie, v priebehu týždňa by malo pribudnúť testovanie aj na regionálnom úrade hygienikov v Trenčíne.

V súvislosti so zvýšením kapacít testovania sa v pondelok na ÚVZ uskutočnilo stretnutie, na ktorom sa preberali možnosti zabezpečenia testov. "Hľadáme, ako zvýšiť naše možnosti, ale aj ako nájsť externé zdroje prostredníctvom medzinárodnej spolupráce či využitia súkromných laboratórií,“ povedal Matovič.

Pandémia nového koronavírusu sa jednoznačne "zrýchľuje", oznámila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Dodala však, že stále je možné "zmeniť trajektóriu" šírenia tohto vírusu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Pandémia sa zrýchľuje," povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus novinárom na virtuálnom tlačovom brífingu. "Od prvého hláseného prípadu nákazy až po prvých 100.000 nakazených ľudí  prešlo 67 dní, jedenásť dní trvala nákaza druhých 100.000 ľudí a len štyri dni prešli, kým sa nakazilo tretích 100.000 osôb," vysvetlil svoje slová Tedros.

Zdôraznil však: "Nie sme bezmocní pozorovatelia. Môžeme zmeniť trajektóriu (dráhu vývoja) tejto pandémie." Šéf WHO zároveň upozornil, že užívanie netestovaných liekov na ochorenie COVID-19 bez serióznych dôkazov o ich účinnosti môže byť nebezpečné a vyvoláva iba falošné očakávania. "Užívanie netestovaných liekov bez riadnych dôkazov môže vyvolávať falošné nádeje a dokonca môže narobiť viac škody ako úžitku a spôsobiť aj nedostatok nevyhnutných liekov, ktoré sú potrebné na liečbu iných chorôb," spresnil Tedros novinárom.

ma7.sk