Spravodaj múzea prináša odborné štúdie a poznatky z doterajšej práce múzejných pracovníkov, ale aj externých odborníkov. Jednotlivé príspevky zachytávajú vedecké poznatky z oblasti spoločenských a prírodných vied, ponúkajú informácie o regióne Žitného ostrova, o osobnostiach tohto regiónu, o hmotnom a duchovnom dedičstve našich predkov.
Významnú časť príspevkov tvoria články o prírode a prírodných špecifikách regiónu, o environmentálnych aktivitách Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy a činnosti poľovníckych združení v regióne.
Jedna z kapitol v zborníku je venovaná práci múzejných pracovníkov, ktorí sa usilujú o záchranu a zachovanie vzácnych predmetov zo zbierok Žitnoostrovského múzea. Vďaka podpore z grantov múzeum získalo nemalé finančné prostriedky na reštaurovanie a konzervovanie vzácnych historických predmetov, ktoré po odbornom ošetrení môže ukázať aj svojim návštevníkom.
Ďalšia z kapitol sa venuje dejinám hospodárskeho vývoja a bankovníctva na Žitnom ostrove v období rokov 1872 – 1913. Autor sa zaoberá mechanizmami úverovania priemyslu a poľnohospodárstva, ale približuje aj založenie prvej sporiteľne v Dunajskej Strede.
Realizáciu tohto projektu podporil a zároveň hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.
Toto ste už čítali?
János Bihari je tu s nami dodnes, jeho hudba znie, jeho posolstvo žije v nás
V nedeľu 13. októbra si po dvadsiaty prvý raz pripomenuli...
TTSK: Noc múzeí a galérií v Trnavskom kraji
Župné múzeá a galérie sa aj v tomto roku v sobotu 18....