Back to top

Železničné trate sú v žalostnom stave, odkazujú strojvodcovia

Publikované: 15. september 2021 - 20:27
Federácia strojvodcov Slovenskej republiky sa rozhodla 16. septembra vyjadriť svoju nespokojnosť s postojom a krokmi zodpovedných za fungovanie železničného sektora.
Železničné trate sú v žalostnom stave, odkazujú strojvodcovia

Podľa odborovej organizácie rušňovodičov následkom toho je zhoršovanie pracovných a sociálnych podmienok a nedostatok zamestnancov v kľúčových profesiách.

Prezident Federácie strojvodcov Dušan Kaša v utorok informoval, že nespokojnosť so súčasnou kritickou situáciou na železniciach preto vyjadria čiernymi stuhami na lokomotívach 16. septembra, ktorý je zároveň dňom európskych rušňovodičov.

V roku 2021, ktorý je Európskym rokom železníc, sme tajne dúfali, že prístup kompetentných sa zmení. Žiaľ, len sme dúfali,“ uviedol Kaša.

„Pribúdajú nám nové a nové, uznávame, potrebné úseky diaľnic a na železnici pribúdajú obmedzenia rýchlosti kvôli žalostnému stavu tratí,“ upozornil Kaša. Nemienia sa podľa neho na to nečinne prizerať, zatiaľ použijú čierne stužky na rušňoch.

Iniciatívu strojvodcov plne podporuje aj minister dopravy Andrej Doležal, ktorý si vo štvrtok tiež pripne čiernu stužku. „Minister dopravy rozumie nespokojnosti strojvodcov. Železnice majú masívny investičný dlh na infraštruktúre, ktorá bola dlhé roky zanedbávaná,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy a poradca ministra pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf.

„Cieľom ministra Doležala je získať pre železnice v rozpočte na rok 2022 čo najviac finančných prostriedkov a prispieť tak k zlepšeniu podmienok pre zamestnancov aj zákazníkov,“ dodal Rudolf.

O potrebe vyjadriť svoju nespokojnosť s pomermi na železniciach rozhodli účastníci deviateho valného zhromaždenia Federácie strojvodcov 7. a 8. septembra. Na rokovaní sa podrobne venovali súčasnej kritickej situácii v železničnom sektore.

Zamestnanci štátnych železničných spoločností opakovane vyzývajú zodpovedných politikov urýchlene riešiť nepriaznivú situáciu v celom železničnom sektore. Liberalizácia na železnici má podľa nich zelenú, ale bez jednotných pravidiel.

„Čakáme snáď na podobnú nehodovú udalosť, ako sa stala v Čechách,“ pýtajú sa nespokojní železničiari. Ako uviedli, začnú zverejňovať zápisy, návrhy, pripomienky a možné riešenia, ktoré zaslali politikom za posledné roky.

„Už dosť, prestaňte si nás prehadzovať ako horúci zemiak. Aj my živíme rodiny a väčšina z nás na železnici zanechala viac ako 30 rokov svojho života,“ odkázali politikom zamestnanci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK CARGO).

Informoval o tom podnikový výbor Odborového zväzu železničiarov pri ZSSK CARGO na sociálnej sieti, pričom tento príspevok zdieľala aj samotná nákladná železničná spoločnosť.

LB/SITA/Felvidék.ma

Toto ste už čítali?

Cookies