Žilina - DAC 2:2 (1:1)

Publikované: 2. december 2018 - 10:04
Treskúca zima, famóznych 160 žlto-modrých fanúšikov a pohľadný futbal. Chýbal len trojbodový zápis. Pri -4°C sme boli svedkami dvoch rozdielnych polčasov. Prvý patril futbalu s množstvom gólových príležitostí a druhý taktickej vojne po našom vedúcom góle. Zrazil nás až gól v samotnom závere. Aj po ňom sa pýšime na druhej priečke.

Po remíze, v poslednom ligovom kole proti Trenčínu, sme dnes nastúpili s jednou zmenou v základnej jedenástke. Do základnej jedenástky sa vrátil uzdravený Šatka, naopak chorý Bednár, podobne ako Šimčák, zostali doma. Ľubo nehral na svojom tradičnom poste stopéra, ale na pravej strane obrany. Okrem toho sa M. Vida presunul na pozíciu defenzívneho štítu, teda na post Bednára. Domáci začali aktívnejšie, no prvú gólovú príležitosť mal Kalmár už v šiestej minúte, kedy jeho umiestnený pokus spred šestnástky Holec vyrazil na roh. Priamo po ňom sme síce bránu neohrozili, no vzápätí Kalmár výborne našiel Baya, ktorého hlavičku pod brvno domáci gólman pokryl doslova zázračne. V trinástej minúte sa k zakončeniu po rýchlej kontre dostal Mihalík, loptu poslal k pravej žrdi, kde nás Jedlička podržal kvalitným zákrokom. V 22. minúte zahral Škvarka štandardku z väčšej vzdialenosti, predĺžil ju Kaša, aby ju následne hlavičkoval Šušnjar z gólovej pozície, loptu poslal len do pripravených rukavíc nášho brankára. O dve minúty sme zase hrozili my, Kalmár z väčšej vzdialenosti poslal loptu k pravej žrdi, kde ju Holec „len“ vyrazil. Po pol hodine hry vystrelil Škvarka po pase od Mihalíka, tvrdý a výborne letiaci pokus opečiatkoval brvno! V 37. minúte po štandardkách najprv Škvarkovu strelu odvrátil Jedlička na roh, kým Boženík po ďalšej hlavičkoval nad. O dve minúty si Kalmár potiahol loptu k šestnástke, našiel si dobrú streleckú pozíciu, no vyslal nedôrazný pokus. V 40. minúte sme sa napriek predošlej aktivite domácich radovali z úvodného gólu my, Bayo si vymenil loptu s Divkovićom, aby z hranice šestnástky poslal nechytateľnú loptu k ľavej žrdi - 0:1. O tri minúty sa v podobnej pozícii ocitol Škvarka, po pase zakončil z otočky a strelou k žrdi nedal šancu brankárovi - 1:1. Prvý polčas, kde mala viac z hry Žilina, odišli hráči do kabín za remízy 1:1.

Druhé dejstvo začalo bez zmien na oboch stranách. Už v 52. minúte sa o rozruch postaral náš klub, K. Vida našiel po centri z ľavého krídla Bayovu hlavu, ktorý poslal loptu priamo do Holecových rukavíc. V ďalšej minúte vyslal Mihalík nepresný pokus, po ktorom sme zaúradovali my. Bayo v šestnástke posunul loptu K. Vidovi, ktorý sa bravúrne vynašiel, našiel si palebnú pozíciu a ešte lepšie zakončil pod brvno - 1:2. Po hodine hry sa domáci dostali hneď k štyrom štandardkám za sebou, všetky sme si našťastie šikovne pokryli. Po nich domáca hlásateľka oznámila počet 1903 platiacich divákov, nebolo ich náhodou 1904? J Druhý polčas prebiehal v pokojnejšom tempe, čo sa týka nebezpečných príležitostí, po našom góle to však bolo v náš prospech. V 76. minúte sa Škvarka dostal k palebnej pozícii, loptu šikovne umiestnil, a keď aj Jedlička na dvakrát, ale loptu šikovne pokryl. V 84. minúte mohlo byť rozhodnuté, Herc potiahol rýchlu kontru, kolmicou vysunul K. Vidu, ktorý v tutovke pálil nad. V závere stretnutia sme si nevyužitú gólovú príležitosť vypili až do dna. Vo štvrtej nadstavenej minúte zahral Škvarka štandardku, ktorá doletela na Balajovu hlavu, a ten nechytateľne a kruto vyrovnal v poslednej možnej chvíli - 2:2. Po tvrdej rane sme museli cestou domov vstrebávať ďalšiu stratu dvoch bodov.

Proti tretím „Šošonom“ sme si pripísali piatu remízu v ročníku a vďaka tomu sme aj naďalej strieborní. Ďakujeme našim chrabrým fanúšikom, že nás dnes hnali v počte až 160 žlto-modrých sŕdc. Po remíze je zamrznutá Žilina za nami, no v roku 2018 nás čaká ešte záverečný zápas. Rozlúčku s jesennou časťou Fortuna ligy odohráme o týždeň v sobotu 8. decembra o 14:00 v Nitre, avšak proti nováčikovi zo Serede.

Peter Hyballa, DAC: „Kebyže mám hodnotiť celých deväťdesiat minút, tak Žilina dnes bola o niečo lepšia. Počas prvého polčasu mala jednoznačne prevahu. My sme boli nebezpeční pri protiútokoch, čo nie je náš štýl. Žilina nás napádala vždy s dvomi, či tromi hráčmi. Boli sme pomalší. Do druhého polčasu sme rozostavenie preskupili na 4-2-3-1, Herc sa stiahol k M. Vidovi a Kalmár zase hral post typickej desinky. Hlavne v prvej polovici druhého polčasu sme boli lepší my, či už v útoku alebo v defenzíve. Dali sme aj gól na 2:1 a za toho stavu domáci nasadili jedného, druhého aj tretieho ofenzívneho hráča. Mali svoje šance a my sme zase hrozili z protiútokov. V závere sme mali roh, ktorý sme mali zahrať na krátko, udržať loptu a bolo by po zápase. Takto sme nedisciplinovanosťou prišli o loptu, domáci zahrali štandardku, kde sme neboli dostatočne koncentrovaní, čím sme inkasovali. Výsledok 2:2 však beriem, keďže si myslím, že Žilina bola lepšia.“

Jaroslav Kentoš, Žilina: „V prvom rade chcem povedať, že máme za sebou veľmi dobrý zápas, ku ktorému prispeli obe mužstvá. Obe hrajú útočný futbal a bolo sa aj dnes na čo pozerať. Šance boli na oboch stranách a je pravda, že sme boli lepší v postupnom útoku, kým súper zase v kontrách. Paradoxne, v našom dobrom úseku sme inkasovali. Učím svojich hráčov, že nie je dôležitá chyba, či inkasovaný gól, ale dôležitá je reakcia, ktorá dnes bola na mieste, rýchlo sme totiž vyrovnali na 1:1. Úvod druhého polčasu patril Dunajskej Strede, ktorá sa dostala aj do vedenia 2:1. Potom sme prebrali iniciatívu, stupňovali sme tempo, no stále nám niečo chýbalo vo finálke. Chlapci ukázali odhodlanie, čím zaslúžene vyrovnali, aj keď mali sme aj trochu šťastia. Balaj aj Škvarka svoju úlohu pri štandardke splnili, a preto sme vyrovnali na 2:2. Vyzdvihol by som ešte raz úroveň zápasu. Kritéria splnili obe mužstvá. Pre našich mladých hráčov to bola dobrá skúsenosť a bola to dobrá príležitosť na zlepšovanie sa.“

MŠK ŽILINA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 2:2 (1:1)