Zlaté Moravce - DAC 1:2 (1:0)

Publikované: 22. júl 2019 - 10:30
Prvé dejstvo sa nieslo v znamení vyrovnaného boja, no keď Zlaté Moravce prepálili tutovky pri vabanku mužstva DAC, tak samotný záver bol jednoznačne v jeho neutíchajúcej snahe získať tri body, ktoré aj s podporou 840 oddaných fanúšikov získalo.

Po úspešnom vystúpení proti Cracovii Krakov a postupe do 2. predkola Európskej ligy nastali tri zmeny v našej základnej jedenástke. S našim mužstvom sa rozlúčil Šatka, kým Čmelík a Divković sa dostali na lavičku. Namiesto nich dnes nastúpili Beskorovainyi, Blackman a Ramirez. Už v štvrtej minúte vyslal Ramirez center do pokutového územia, ktorý „mal oči“, našiel K. Vidu, ale jemu ešte chýbalo máličko k dorazeniu lopty. V ôsmej minúte si ViOn pripísal prvé ohrozenie brány, Ďubekov slabší pokus však nášho Jedličku nemohol vystrašiť. V ďalších minútach sme hru tvorili najmä my, Davisov pokus z dobrej pozície bol ale zablokovaný, kým K. Vida zakončil tesne za pokutovým územím nad. V 20. minúte sa K. Vida dostal do samostatného nájazdu po našej rýchlej kontre, v gólovej pozícii ale súperovú bránu minul. Do minúty sa naplnilo kruté nedáš-dostaneš, Asanović po štandardke predĺžil loptu na slabo stráženého Dugu, ktorý hlavou nedal šancu nášmu gólmanovi - 1:0. V 28. minúte sme mohli vyrovnať, Koštrna stojaci v šestnástke hľadal pasom ešte lepšie stojacich K. Vidu či Blackmana, ani k jednému sa lopta nedostala. Po pol hodine hry sa do dobrej streleckej pozície dostal Tkáč, zakončil síce z prvej, no lopta mu nesadla dobre na kopačky. V 35. minúte sa Zlaté Moravce pokúsili využiť menšie zmätky v našej obrane, k štipľavému pokusu sa dostal Kovaľ, no Jedlička dobre umiestnený pokus vyškriabal na brvno. O dve minúty prišla odveta od M. Vidu, ten sa do lopty za pokutovým územím oprel naozaj tvrdo, „bombička“ skončila rovno na spojnici. V 38. minúte sa M. Vida dostal k ďalšej strele, tentokrát už taký presný nebol, rovnako nepochodil ani Ronan. Vo vyrovnanom polčase, kde sme zahodili niekoľko čistých šancí, no občas sme boli neistí v obrane, či v prihrávke, sme nakoniec prehrali 1:0.

Tréner Hyballa samozrejme nebol spokojný s nepriaznivým výsledok, a tak po prestávke prekvapil dvojitým striedaním, keď skončili Blackman s K. Vidom a namiesto nich dostali dôveru Čmelík a Divković. Druhé dejstvo začalo poriadne akčne, najprv sme opäť prepadli v obrane, keď Kružliak blokoval Kovaľa až v poslednej chvíli. V 48. minúte sa zase naša čerstvá dvojica mohla postarať o vyrovnanie, Divkovićov pas zúročil Čmelík na strelu k žrdi, no Pindroch vybral mimoriadne kvalitný zákrok. V 57. minúte sme sa báli o výsledok, kedy sa k strele z vnútra šestnástky dostal Asanović, našu žrď minul len o vlások. Na pozore sme sa museli mať aj o minútu neskôr, kedy však Tkáč pálil nepresne z dobrej pozície. Po hodine hry zakončovali v nádejnej pozícii domáci, Duga poslal neskrotený tvrdý pokus z väčšej diaľky, kde sa musel činiť Jedlička. Mimoriadne horúco bolo aj v 62. minúte, kedy Ďubek našiel centrom nabiehajúceho Kovaľa, ten tesne pred bránou surovo zakončil a magický zákrok bola nútená vysúkať z rukáva opäť naša „Jednička“. O dve minúty dostal dôveru nášho trénera Veselovský, ktorý tak ako čerstvý sedemnásťročný hráč zažil debut v majstrovskom zápase. V 67. minúte si Ďubeka nepostrážil Kružliak, a tak sa kapitán domácich dostal k tisícpercentnej gólovej príležitosti, s hlavičkou si však Jedlička zázračne poradil. O dve minúty sa opäť naplnilo nedáš-dostaneš. Po peknej súhre Kalmára s Ronanom potiahol loptu po pravom krídle Koštrna, poslal nevinne vyzerajúci center, na ktorý však Kalmár zareagoval mohutným výskokom, čím prekvapil aj domáceho gólmana - 1:1. Po výrovnávajúcom góle sme ešte výraznejšie ožili. Vybojovali sme hneď tri rohové kopy, no až pri treťom Kalmár hlavičkoval, tentokrát vedľa. Pri Davisovom rohu zo 78. minúty vznikol poriadny chaos v šestnástke, no ten sme nezúročili. O tri minúty po rohovom kope tvrdo pálil Čmelík, no domáci gólman bol na správnom mieste. Neúnavná snaha o víťazný gól nás doviedla v 88. minúte k samostatnému nájazdu Divkovića, no v ostrom uhle neuspel. Prišla až 89. minúta, kedy Kružliak sklepol loptu Kalmárovi, a ten sa po druhýkrát v zápase presadil, tentoraz presnou strelou k ľavej žrdi - 1:2. Absolútny ošiaľ, ktorý spôsobil, sme už doviedli do víťazného konca.

Fortunaligovú sezónu sme odštartovali náročným, no dôležitým víťazstvom. Po zahájení ligového ročníka opäť v rýchlom slede prelaďujeme na Európsku ligu, kde v rámci 2. predkola privítame grécky Atromitos FC vo štvrtok 25. júla o 20:30. Fortunaligové pokračovanie zase máme na programe o týždeň v nedeľu, kedy privítame nováčika FK Pohronie.

Hodnotenie trénerov

Peter Hyballa, DAC: „Prvý polčas bol z našej strany zlý, trochu arogantný. Výstavba útoku nám šla cez dribling, nie kolmo, ale len do okrajov. Musím vzdať veľký kompliment domácim, pretože nás dobre napádali, vysoko a my sme si s tým nevedeli poradiť. Reagovali sme dlhými loptami, ale odrazené lopty sme ťažko získavali. Domáci viedli po prvom polčase zaslúžene. Cez polčas som stanovil dve striedania, aj som zdvihol hlas. Druhý polčas sme videli futbal ako z divokého západu. Domáci nás mohli niekoľkokrát potrestať, no mali sme viac šancí, boli sme aktívnejší. M. Vida sa presunul na stredného obrancu, veľmi dobrý debut zažil sedemnásťročný Veselovský a zažili sme ďalší šialený zápas, preto toto mužstvo milujem. Vieme, že máme za sebou 120 náročných minút zo štvrtka. Domácim ešte raz gratulujem za odvedený výkon.“

Karol Praženica, Zlaté Moravce: „Dunajská Streda ukázala svoju silu, skúsenosť aj kvalitu. Možno by sme im situáciu sťažili, keby sme premenili naše šance. Myslieť si, že môžeme poraziť mužstvo ako je DAC po toľkých zahodených šanciach, je naivné. Od začiatku sme hrali aktívne, pretože sme vedeli, že ak Dunajskú Stredu pustíme do ich kombinačnej hry, tak nám narobí veľké problémy, to sa aj potvrdilo počas druhého polčasu. Pri striedaní som dnes videl najväčšie rozdiely. Kým Dunajská Streda sa po striedaniach ak už nie rovno posilnila, tak vsadila minimálne rovnaké kvalitatívne náhrady. Naopak, my sme sa po každom striedaní oslabili. Ukázali sme bojovnosť, odvahu, snahu, ale nestačilo to na zisk bodu. Budeme sa musieť posilniť, ak chceme byť dôstojnejším súperom v lige. Dnes sa nám niekedy odvrátila šťastena, ale Jedlička ukázal svoju kvalitu. Ak budeme takto pokračovať a budeme mať vyššiu efektivitu, tak výsledky budú z našej strany lepšie. Gratulujem hosťom k víťazstvu, pre nás je výsledok smutný, ale taký je futbal, hrá sa na góly. My sme dali o jeden menej.“

FC VION ZLATÉ MORAVCE - VRÁBLE - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 1:2 (1:0)