Back to top

Zo zákona vyplýva každému majiteľovi psa povinnosť evidovať svojho psa

Publikované: 14. júl 2020 - 9:41
Držiteľ psa je povinný prihlásiť psa do evidencie na mestskom úrade v lehote do 120 dní odo dňa od kedy je pes držaný na území mesta. Každú zmenu skutočností a údajov, ktoré sa zapisujú do evidencie, je držiteľ psa povinný do 30 dní od zmeny skutočnosti alebo údaja oznámiť mestskému úradu. Nesplnenie tejto povinnosti (ako aj neprihlásenie psa do evidencie) sa považuje za priestupok, za ktorý možno uložiť pokutu do 165 Eur.
Zo zákona vyplýva každému majiteľovi psa povinnosť evidovať svojho psa

Podľa zákona NR SR č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov v znení neskorších predpisov a Všeobecne záväzného nariadenia mesta Dunajská Streda č. 15/2012 v znení neskorších zmien, mesto Dunajská Streda vedie evidenciu psov, do ktorej sa okrem iného zapisuje aj údaj o čipovaní psa.

V prípade zmeny vlastníka psa, je pôvodný vlastník povinný túto skutočnosť oznámiť mestskému úradu, pričom nový vlastník psa je povinný na mestskom úrade prihlásiť psa do evidencie na svoje meno. Túto zmenu je potrebné vykonať z dôvodu prípadnej straty psa a jeho úspešnému návratu k majiteľovi. Vlastník psa je taktiež povinný nahlásiť pri zmene vlastníka psa najneskôr do 21 dní odo dňa zmeny vlastníka psa údaje o novom vlastníkovi psa do Centrálneho registra spoločenských zvierat zriadeného Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR prostredníctvom súkromného veterinárneho lekára.

V zmysle zákona NR SR č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a vyššie uvedeného všeobecne záväzného nariadenia, je vlastník psa povinný zabezpečiť trvalé označenie psa chovaného na území Slovenskej republiky transpondérom (mikročipom), pred prvou zmenou vlastníka psa, najneskôr však do 12 týždňov veku a uviesť identifikačné údaje psa a údaje o vlastníkovi psa v centrálnom registri spoločenských zvierat.

Vlastníci psov narodených do 31. augusta 2018 mali zabezpečiť označenie psa mikročipom najneskôr do 31. októbra 2019. Za nezabezpečenie psa mikročipom orgán veterinárnej správy uloží fyzickej osobe pokutu 50 Eur.

Zavedenie povinnosti čipovať psov a vedenie evidencie psov má za cieľ najmä znížiť počet túlavých – nikomu nepatriacich psov, zabezpečiť návrat stratených psov do ich rodín a zabrániť nelegálnemu množeniu psov.

Toto ste už čítali?

Cookies