Back to top

ZSSK su vie predstaviť posilnenie spolupráce s Policajným zborom

Publikované: 6. november 2023 - 10:42
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo v stredu (1. 11.) vo vlaku na Spiši, intenzívne rieši situáciu s Policajným zborom (PZ). Dopravca deklaruje, že si vie predstaviť posilnenie spolupráce s policajnými zložkami a privítal by ho. V reakcii na napadnutie 22-ročnej ženy to uviedol Dominik Drevický z odboru komunikácie ZSSK.
ZSSK su vie predstaviť posilnenie spolupráce s Policajným zborom

"Hoci v tomto prípade išlo o ojedinelý útok, zrejme závislého a chorého človeka, analyzujeme, ako ešte lepšie zaistiť komfort a bezpečie našich cestujúcich," 

-ozrejmil Drevický.

ZSSK v tejto súvislosti vyzýva cestujúcich, aby neboli ľahostajní. Dopravca tiež ocenil prístup a rýchlu reakciu ľudí i personálu vo vlaku.

Podobné prípady alebo hrozby môžu cestujúci oznámiť na nonstop linke 18 188, vlakvedúcemu, respektíve priamo polícii na čísle 158. Ak situáciu nevyrieši personál a situácia pretrváva, respektíve sa stupňuje, zamestnanci kontaktujú políciu SR, ktorá neprispôsobivého cestujúceho z vlaku vylúči na najbližšej stanici. 

"Pripravujeme náš personál na riešenie a zvládnutie mimoriadnych situácií v rámci školení komunikačných zručností. Konkrétne absolvujú blok zameraný na zvládnutie situácií pri stretoch s konfliktnými cestujúcimi," 

- ozrejmil Drevický.

Druhým efektívnym nástrojom zvyšovania bezpečnosti je podľa neho rozšírenie počtu zamestnancov SBS a ich zaradenie do ďalších vlakov. Spoločnosť tiež pripravuje projekt osobných kamier vlakvedúcich, čo by mohlo zvýšiť bezpečnosť a potenciálnych páchateľov odradiť od neprimeraného správania.

Za problémové vlaky ZSSK považuje tie na trati Poprad - Kežmarok, Kozárovce - Levice, Košice - Moldava nad Bodvou, Humenné - Medzilaborce, Malacky - Devínska Nová Ves. Okrem sprevádzajúceho personálu sú vo zvýšenej miere sprevádzané aj kontrolórmi prepravy, zamestnancami SBS či príslušníkmi PZ. 

"Najčastejšie prípady, ktoré rieši polícia v našich vlakoch, sú konflikty medzi cestujúcimi, prípadne medzi cestujúcim a vlakvedúcim. V prípade, že nám cestujúci alebo vlakový personál hlásia zvýšený počet konfliktov a problémov na určitej trase, zabezpečíme na nej zvýšenú kontrolnú činnosť kontrolórmi prepravy a zamestnancami SBS. Taktiež okamžite žiadame o pomoc a spoluprácu PZ, ktorý nám vychádza v ústrety," 

- dodáva Drevický.

Polícia už zadržala a umiestnila do cely podozrivého, ktorý mal krátko po 20.00 h vo vlaku v blízkosti Spišskej Novej Vsi pobodať 22-ročnú ženu, ktorá s ním sedela v kupé. Zaútočiť mal na ňu podľa polície bez zjavného dôvodu a náhle. Zdravotný stav poškodenej je stabilizovaný a je mimo ohrozenia života. Polícia začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva.

(NZS/Felvidék.ma/SITA)

Toto ste už čítali?

Cookies