
Cieľom je chrániť ich práva a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat. Zároveň upozorňujú aj na prípady zbytočného usmrcovania zvierat, nedodržania preventívnych opatrení a nedostatočnej komunikácie zo strany štátu.
Od vypuknutia nákazy SLAK bolo k dnešnému dňu potvrdených už šesť ohnísk nákazy a viac ako 7000 uhynutých zvierat. V mnohých prípadoch je ich usmrtenie nevyhnutné z hľadiska ochrany verejného zdravia. No v mnohých prípadoch, kde by bolo ako primerané preventívne opatrenie možné testovanie či karanténa, zomierajú zvieratá zbytočne.
Mnohí chovatelia netušia, ako postupovať, aby ochránili svoje zvieratá. Chýba im prehľad o právach a povinnostiach. Nevedia, čo robiť pri kontrole alebo akým spôsobom reagovať na výzvy úradov. Iniciatíva Zvierací ombudsman zareagovala na vzniknutú situáciu vytvorením siete dobrovoľníkov, ktorí poskytujú bezplatné právne poradenstvo farmárom v núdzi prostredníctvom kontaktného formulára na webovej stránke www.stop-slak.sk.
Na webovej stránke nájdu farmári všetky dôležité právne informácie, či návody, ako postupovať pri kontrole alebo riziku usmrtenia zvierat.
“Naším cieľom je minimalizovať zbytočné utrpenie a ochrániť nielen zvieratá, ale aj práva farmárov. Pre mnohých sú zvieratá viac než len súčasť hospodárstva – sú ich každodennými spoločníkmi, ich starosťou, radosťou a často aj súčasťou rodiny. Majú k nim hlboký vzťah. Ich smrť je preto obrovskou emocionálnou stratou, ktorá sa nedá vyčísliť. Chceme, aby sa rozhodnutia robili odborne, citlivo a s rešpektom k životu. Ak je usmrtenie zvieraťa nevyhnutné, musí prebiehať pre neho bezbolestne, bez utrpenia.” uvádza iniciatíva.
Iniciatíva tiež upozorňuje na správy z terénu, ktoré hovoria o zásahoch, pri ktorých dochádza k nedostatočnej dezinfekcii zo strany inšpekcie, k porušovaniu preventívnych opatrení a k nehumánnym spôsobom usmrcovania zvierat. Takýto stav je neprípustný a nezlučiteľný s princípmi právneho štátu. Situácia nesmie byť zneužívaná.
Iniciatíva zároveň vyzýva organizácie, ktoré sa venujú oblasti animal welfare,
veterinárnej starostlivosti, práva, či ochrany prírody, ktoré majú kapacity pomôcť, aby sa zapojili a kontaktovali iniciatívu na info [at] slak-stop.sk.
Ďalšie informácie nájdete na: www.stop-slak.sk.
Zvierací ombudsman
Toto ste už čítali?

Učitelia rúcajú múry nevedomosti a stavajú mosty nádeje
Vedenie nášho mesta pri príležitosti dňa narodenia Jána...