Back to top

Aby sa recyklovateľný odpad dostal na správne miesto

Publikované: 12. marec 2016 - 9:01
Hospodárnejšie nakladanie s odpadmi patrí v dnešnej dobe ku globálnej výzve, pre obce je kľúčovou otázkou. Nie je to ináč ani v Dunajskej Strede, kde hospodárenie s odpadmi zabezpečuje A.S.A. SLOVENSKO s.r.o.. Rozprávali sme sa s dvomi zástupcami spoločnosti, Attilom Gálom a Zsoltom Csentem.

Vedia obyvatelia, čo by mali separovať?
A.: Najväčším problémom ohľadne separovania komunálneho odpadu je, že bohužiaľ len málo ľudí sa zapája do triedenia odpadu a mnoho ľudí neberie do úvahy, že sú preň zabezpečené zvláštne zberné nádoby, zvlášť na plast (žlté), sklo (zelené) a papier (modré). Najmenší problém je so separovaním skla. Do nádob so sklom sa dostane to, čo má, a teda sklo je to, čoho sa najmenej dostane do komunálneho odpadu, čo sa však nedá povedať o papieri a plaste. Niektorí ľudia si myslia, že je úplne jedno čo hodia do nádob separovaného odpadu pre papier a plast. Bohužiaľ,  týmto správaním zničia aj snahu tých, ktorí odpad poctivo triedia a vhadzujú ho do príslušnej nádoby.

Existujú však aj také názory, že načo triediť, keď sa aj tak všetko odvezie na jedno miesto
A.: Áno, existuje jedna taká mestská legenda, že všetok odpad sa dostane na jedno miesto, ale to nie je založené na pravde, veď to vidíte. Zvlášť,podľa presného harmonogramu, odvážame komunálny a zvlášť triedený odpad. Vyprázňovanie nádob prebieha u všetkých druhov odpadov oddelene. Naše vozidlá na separovaný odpad sú dokonca označené nápisom „separovaný zber odpadov“, aby všetci videli, odvoz ktorého druhu odpadu práve prebieha. Pri separovanom zbere odpadu si všímame zreteľný obsah kontajnera, a keď obsahuje veľa komunálneho, resp. zmiešaného odpadu z domácností, sme, bohužiaľ, ten kontajner nútení vyprázdniť spolu s komunálnym odpadom. Len v tomto prípade môžu obyvatelia vidieť, že pri odvážaní komunálneho odpadu sa vyprázdni aj kontajner na separovaný zber. Aj takto sa snažíme minimalizovať podiel komunálnych odpadov v triedenom odpade.
Ďalším problémom je aj to, že veľa vodičov zaparkuje svoje vozidlo v hustej mestskej premávke tak, že nám znemožní prístup k stojiskám pre smetné nádoby. To nie je len naším problémom, ale aj miestnych obyvateľov.

A kam sa dostane odpad z nádob na separovaný zber?
Zs.: S výnimkou skla, na ďalšie triedenie do Dolného Baru. Sklo – keďže doňho je zamiešaného najmenej komunálneho odpadu – priamo na ďalšie spracovanie. V prípade plastu a papiera, musíme bohužiaľ povedať, že takmer polovicu nádoby tvorí komunálny odpad resp. odpad z domácností, a ten musíme ešte raz ručne a pomocou strojov vytriediť. Počas triedenia musíme odseparovať napr. PET fľaše, fólie, nádoby čistiacich prostriedkov z domácností, resp. kovové nádoby. Do lisu odpadu sa dostane len čistý a vytriedený plast, ktorý sa pre uľahčenie transportu  vyformuje do tvaru kocky. Tie sú potom odvezené na recykláciu do špecializovaných spracovateľských závodov.
Pri triedení oddelený komunálny odpad resp. odpad z domácností sa prevezie na smetisko.

Čo si myslíte, že je najväčším problémom v našom meste?
Zs.: Prekvapivo, situácia na dedinách je ohľadne kvality triedeného odpadu veľakrát lepšia. V meste je problémom, že niektorí malí podnikatelia si po práci vezmú domov odpad priemyselného charakteru a, bohužiaľ, ten často končí v nádobách na separovaný zber.
A.: Ďalším problémom je, že ľudia prichádzajúci z dedín do mesta za prácou, vyhodia svoj odpad na okrajových sídliskách pri stojiskách pre smetné nádoby. Žiaľ, mnohí ľudia sú nevšímaví, hoci mnohokrát by stačilo venovať svojmu okoliu trocha viac pozornosti.

V blízkej budúcnosti plánujeme vymeniť nálepky na všetkých nádobách na separovaný zber. Terajšie nálepky budú odstránené a vymenené za veľké – dvojjazyčné - aby sme informovali verejnosť čo do ktorej nádoby patrí a čo nie. Veríme, že takto bude separovanie účinnejšie, čo je z hľadiska recyklovania odpadu určujúcim faktorom.

Za dôležité považujem spomenúť náš súťažný program zberu papiera s názvom "Súťaž s pánom Smietkom” určený pre škôlky a školy, ktorého najdôležitejším cieľom je budovanie povedomia detí o ochrane životného prostredia. V rámci projektu aj v súčasnej dobe prebiehajú v dunajskostredských škôlkach interaktívne predstavenia s názvom "Škriatok Smietko", ktoré pripravilo divadlo Rivalda a súdiac podľa reakcií, s veľkým úspechom, na čo sme veľmi hrdí.

O tom, ktoré druhy odpadov, do ktorej zbernej nádoby na separatívny zber patria, sa môžete dozvedieť viac z prílohy tohtotýždňového DH.

Toto ste už čítali?

Cookies