Hydratácia
Aby sme predišli nadmernému vysúšaniu pokožky v lete, je dôležité používať kvalitné hydratačné prípravky.
Najlepšie je, ak tieto prípravky obsahujú aj UV-filter a ochránia nás tak aj pri krátkodobom pobyte na slnku (nie však pri slnení!). Vyberajte si na leto radšej hydratačné telové mlieka alebo krémy s odľahčeným zložením a najmä, nezabudnite ich používať pravidelne, aby sa pokožka nevysúšala.
Pitný režim
Ale pozor, na to, aby ste svoju pokožku udržali hydratovanú, nestačia len kozmetické zázraky. Ak totiž nebudete dostatočne piť, odnesie to aj vaša pleť. Preto nezabúdajte hydratovať svoju pokožku aj zvnútra a dodržiavajte pitný režim.
Letná kozmetika
Ako sme už spomenuli, na leto sú vhodnejšie kozmetické prípravky s ľahším zložením. To sa týka aj tónovacích krémov a make-upu. Pokiaľ nemusíte, v letných horúčavách radšej krycie krémy alebo make-up ani nepoužívajte. A ak bez nalíčenia nedokážete prežiť, voľte skutočne len ľahučké krémy a prípravky s UV-filtrami, ktoré nebudú upchávať vaše póry a zabezpečia aj ochranu pred nebezpečným slnečným žiarením.
Nezabúdajme na pery
V lete je pre nás samozrejmosťou natierať si pokožku od hlavy po päty opaľovacími krémami či mliekami. No neraz zabúdame na dôležitú časť nášho tela, a to na naše pery. Pritom pokožka pier je veľmi jemná a treba jej venovať dostatočnú pozornosť. Sľúbte si, že toto leto nevyjdete na slnko bez použitia balzamu na pery s ochranným UV-filtrom. Dostanete ich kúpiť v každej drogérii, prípadne v lekárni. Ak zvyknete používať rúže a lesky na pery, vyberajte si také, ktoré obsahujú aj ochrannú zložku a zároveň pery hydratujú.
Zbavte sa odumretých buniek
Slnko, morská voda, piesok či chlórovaná voda v bazénoch a ďalšie okolnosti prispievajú v lete k tomu, že sa nám na pokožke viac hromadia odumreté bunky. Aby ste sa ich zbavili, doprajte svojej pokožke aspoň raz za týždeň jemný píling.
Odstránite tým nahromadené odumreté bunky, prekrvíte pokožku a tá sa vám odvďačí sviežim vzhľadom a príjemnou hebkosťou. Na tento účel použite pílingové prípravky alebo luffu.
Opatrne pri holení
V lete je tiež bežné, že sa častejšie potrebujeme zbavovať nežiaduceho ochlpenia. Veď krátke šortky, sukne či šaty a plavky si vyžadujú aj dokonale oholené telo. No holenie spôsobuje aj nadmerné vysúšanie pokožky a neraz i jej podráždenie.
Buďte preto pri holení opatrná. Pred samotným holením si doprajte niekoľkominútovú sprchu, aby sa vaša pokožka lepšie pripravila a chĺpky zjemneli. Nezabudnite použiť vhodný gél alebo penu na holenie.
Po oholení ošetrite svoju pokožku telovým mliekom alebo krémom. V predaji sú aj špeciálne kozmetické prípravky určené priamo na ošetrenie pokožky po oholení.
Posila zvnútra
Aby sme svoju pokožku ochránili pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím, pomôckou nám môže byť i betakarotén. Je to provitamín vitamínu A a nájdeme ho v rôznych druhoch ovocia (marhule, papája, mango, ...) a zeleniny (mrkva, petržlenová vňať, cvikla a ďalšie).
Na ochranu pokožky pred slnkom je však vhodné užívať betakarotén vo forme doplnkov výživy. Dostanete ich kúpiť bez lekárskeho predpisu v lekárňach, ale aj v mnohých drogériách. S jeho užívaním je však lepšie začať v dostatočnom predstihu, aby sme pokožku na slnečné lúče pripravili dopredu. Napriek tomu, že slnečné lúče nás lákajú vystavovať im svoju pokožku a naberať bronz, mali by sme byť opatrné. S opaľovaním to netreba preháňať, pretože predčasné starnutie pokožky a riziko rakoviny kože sú často privysokou daňou za opálený vzhľad. V dnešnej dobe možno peknú hnedú pokožku dosiahnuť aj inými, menej riskantnými spôsobmi.
I keď sa nebudete cielene vystavovať slnečným lúčom, nezabúdajte svojej pokožke v lete venovať dostatočnú pozornosť, aby ste si ju udržali zdravú a krásnu.
najmama.aktuality.sk
Toto ste už čítali?
Vláda schválila zoznam obcí, v ktorých vzniknú centrá zdieľaných služieb
Vo vybraných 22 obciach z najmenej rozvinutých regiónov...