Back to top

Berberin: Nový Ozempic medzi Slovákmi, pôsobí priamo na bunky v tele

Publikované: 3. apríl 2025 - 13:17
Pred rokom o ňom takmer nikto nevedel, dnes patrí medzi najpredávanejšie výživové doplnky. Berberín, prírodná látka známa svojimi účinkami na metabolizmus a hladinu cukru v krvi, zažíva na Slovensku neuveriteľný boom. Len na Mojalekaren.sk vzrástol jeho predaj medziročne sedemnásobne! Niektorí ho vnímajú ako prírodnú alternatívu k populárnym liekom na chudnutie, iní v ňom vidia cestu k lepšiemu zdraviu.
Berberin: Nový Ozempic medzi Slovákmi, pôsobí priamo na bunky v tele

PharmDr. Kamila Horníčková, špecialistka na zdravie a prírodnú medicínu v Mojalekaren.sk: „Slováci vyhľadávajú berberín, pretože okrem zníženia chuti na sladké tento výživový doplnok podporuje aj zdravie pečene, srdca a čriev. Okrem toho je voľne dostupný a oproti masívne medializovanému Ozempicu majú ľudia pocit, že cesta k chudnutiu je zrazu jednoduchšia. Z farmaceutického hľadiska má náskok pred inými doplnkami, pretože pôsobí priamo na bunky v tele – podľa štúdií na zvieratách berberín ovplyvňuje aktivitu enzýmu, ktorý spomaľuje syntézu glukózy a tukov (znižuje rýchlosť, akou si telo vytvára cukry a tuky).“

Hity minulých rokov a berberin: Mechanizmy účinku

V roku 2024 sa berberín vôbec neobjavoval medzi 20 najžiadanejšími produktmi na chudnutie na Mojalekaren.sk. Pred vypuknutím berberínovej horúčky, Slováci nakupovali zelený čaj, jablčný ocot, vlákninu, psyllium, zelenú kávu, chlorellu a spirulinu. Tie mali podobný účinok – podporovali metabolizmus a pomáhali znižovať telesnú hmotnosť.

„Kým produkty ako zelený čaj alebo jablčný ocot pôsobia na metabolizmus najmä vďaka obsahu antioxidantov a kyselín, berberín má úplne iný mechanizmus. sobí priamo na bunky v tele, kde pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť na inzulín. To znamená, že lepšie kontrolujeme svoju váhu. Aj keď iné produkty podporujú metabolizmus, berberín je výnimočný tým, že pomáha s inzulínovou rezistenciou – čo je kľúčový faktor pri spaľovaní tukov a udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti,“ vysvetľuje farmaceutka.

Skôr ako siahnete po „zázraku“

To, čo je prírodné, nemusí byť automaticky bezpečné pre každého a v každej situácii. Obzvlášť ak užívame nejaké lieky, mali by sme byť opatrní. „Dlhodobé užívanie sa neodporúča – ideálne je užívať ho mesiac a potom si dať týždňovú pauzu. Tehotné a dojčiace ženy by sa mu mali vyhnúť úplne. Zvlášť opatrní by byť ľudia užívajúci lieky ako digoxin, ketokonazol alebo cyklosporín A (po transplantáciách). Problémová môže byť aj interakcia s metformínom, liekom na cukrovku. Nie je vhodný pri závažnejších ochoreniach. Pred jeho užívaním je preto dôležité poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom,“ varuje PharmDr. Horníčková.

Berberín zo špajze

„Odporúčam užívať prírodné zdroje berberínu, ako sú plody drieňa (sušené plody alebo šťava), pretože obsahujú všetky prospešné zložky rastliny. Na rozdiel od extraktov jednej látky majú prírodné formy nižšie riziko vedľajších účinkov a interakcií s liekmi. Podobne účinkujú aj ďalšie prírodné látky, napríklad škorica alebo kurkuma. Užívaniu drieňa a ďalších prírodných zdrojov berberínu je považované za bezpečné,“ vysvetľuje PharmDr. Horníčková.

Ďalšie témy a informácie pre médiá nájdete tu v archíve tlačových správ

mojalekaren.sk/TS

Toto ste už čítali?

Cookies