Back to top

Budúci týždeň sa začína Žitnoostrovský galop

Publikované: 16. jún 2017 - 11:24
Toho roku sa 24. júna začína už 3. ročník Žitnoostrovského galopu v Dunajskej Strede na maloblahovskom letisku. V roku 2017 to však bude prvý raz dvojdňové podujatie, programy sa začnú už v piatok 23. júna.

"Galop patrí k jazdeckým tradíciám, je sviatkom Maďarov žijúcich na Slovensku, festivalom maďarských tradícií. Popri tom je príležitosťou na predstavenie sa zúčastnených obcí a napomáha rastu sebavedomia Maďarov žijúcich na Slovensku. Je symbolom mierového spolužitia Maďarov a Slovákov, aj v tomto roku sa bude konať slovenský galop. Myslíme si, že stavia most medzi národmi." – zdôraznil primátor mesta Dunajská Streda, Hájos Zoltán.

Na galop môže jazdca prihlásiť 12 obcí. Toho roku máme medzi prihlásenými takých, čo sa ho už zúčastnili, aj takých, ktorí sa zúčastnia prvýkrát. "V tomto roku prihlásili jazdca, ktorý bude bojovať o účasť na Národnom galope v Budapešti, Šamorín, Nové Zámky, Horné Saliby, Nesvady, Jelka a Nýrovce. Nováčikmi v súťaži budú Rimavská Sobota a Komárno. Svoj záujem o účasť avizovali aj iné obce, medzi nimi aj jedna východoslovenská. Zatiaľ zabezpečujú potrebnú dokumentáciu, dúfame, že ich jazdca napokon budeme môcť privítať. Teší nás, že vidíme čoraz silnejšie puto medzi Maďarmi žijúcimi na Slovensku. Toto potvrdzuje to, že sa neprihlásili len jazdci z dunajskostredského a komárňanského okresu, ale záujem bol aj z Gemera a Užskej oblasti. Zatiaľ majú obce problém zabezpečiť takého koňa, akého predpisujú podmienky súťaže.“ – uviedol primátor.

Dunajská Streda bude mať tiež svojho jazdca, a ako reprezentant hostiteľa súťaže, sa automaticky, so zelenou kartou, dostane na Národný galop do Budapešti na „Hősök tere“ (Námestie hrdinov). Dunajskostredským jazdcom bude koniar Overdosa, Osztényi Zoltán. Keďže pre Dunajskú Stredu je účasť na Národnom galope daná, budeme sa snažiť o postup do semifinále. Počas prípravy urobím všetko pre to, aby sme dosiahli taký výsledok, na aký bude môcť byť mesto hrdé." – uviedol Mikóczy Zoltán, vedúci dunajskostredského tímu.

Už tradičnou súčasťou súťaže je aj slovenský galop, ktorého sa zúčastnia dve obce – Vydrany a Podunajské Biskupice. Podunajské Biskupice bude v sedle reprezentovať Dušan Rýdzy, minuloročný reprezentant Slovenska na Medzinárodnom galope v Budapešti. Víťazi na prvých troch miestach Žitnoostrovského galopu postupujú do Národného galpu a víťaz slovenského galopu postupuje do medzinárodnej súťažee. Keďže rok 2017 je pamätným rokom sv. Lászlóa (Ladislav), aj galop bude v jeho znamení. Víťaz si popri peňažnej cene bude môcť prevziať aj okrasnú uzdu.

"Okrem vzrušujúceho galopu pripravili organizátori jazdecké ukážky a iné atrakcie, remeselný trh, rôzne detské programy. Aj toho roku sme pripravili pre náročných návštevníkov kultúrny program, veľkolepé koncerty, večer 23. júna o 19,30 h prekvapí hostí svetoznáma Čardášová princezná. 24. júna sa začína galop, potom sa slávnostne vyhlásia víťazi. Dáme príležitosť aj domácim skupinám. Z Nesvád nepríde len jazdec, ale obec predstaví publiku aj svoj kultúrny život. Vystúpi obecný súbor ľudových tancov, spevokol a citarová skupina. Koncertovať bude Golddies, vystúpi rokový spevák z Kútnikov - Blažova Kiripolszky Péter, autor hymny Žitnoostrovského galopu, ktorá na podujatí odznie. Bude koncert Emilia, speváka televízneho programu „Nagy duett“ a večer o 21. hodiny sa začne koncert Edda. Z jazdeckých predstavení spomeniem lukostrelcov s ukážkou Bitky pri Bratislave spred 1110 rokov. Najmenších čaká malá zoo, budú si môcť pohladkať zvieratká a zajazdiť si. Publiku ukážeme aj našu pohostinnosť, chystáme široký výber jedál a nápojov." – povedala Bónová Alžbeta, organizátorka a konateľka BONS Promotion.

V predpredaji stojí dvojdenná vstupenka 10 eur, na mieste 15 eur, vstupné na sobotu bude za 5 eur. Zase budú pripravené mimoriadne autobusy, ktoré budú premávať zdarma.

Program:

23. jún maloblahovské letisko

17.00 Otvorenie brán – žitnoostrovské kulinárske špeiality

19.30 Čárdášová princezná a symfonický orchester

(Koncert bude „pod strechou“, sedadlá sa budú obsadzovať podľa príchodu hostí )

24. jún maloblahovské letisko

10.00 otvorenie brán

11.00 Slávnostné otvorenie, predstavenie jazdcov a obcí

         Vystúpi tanečná skupina Csallóközi

12.00 Slávnostný sprievod a III. Žitnoostrovský galop - predkolá

13.30 Lukostreci Fekete Sólyom Történelmi Íjászklub

14.30 Folkblok z Nesvád

15.30 GOLDDIES koncert

16.30 Jazdci z „Bíró Kert Lovas Központ“ a ARGYL: Bitka pri Bratislave spred 1110 rokov

17.00 Finále galopu a slávnostné odovzdanie cien

18.30 Kiripolszky Péter – vystúpenie rokového speváka a spev hymny Žitnoostrovského galopu

19.30 Emilio, koncert

21.00 EDDA koncert

23.00 DJ Ricsi

 

 

Toto ste už čítali?

Cookies