Back to top

Čo bude úlohou Horeckého pomenovala Študentská rada vysokých škôl

Publikované: 7. október 2022 - 9:21
Hlavnou úlohou nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu Jána Horeckého bude študentov i verejnosť presvedčiť o tom, že školstvo prioritou naozaj je. Nikto už nečaká na ďalšiu salvu sľubov, ale na reálne činy. Skonštatoval to pre TASR predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Filip Šuran.
Čo bude úlohou Horeckého pomenovala Študentská rada vysokých škôl

ŠRVŠ vníma samotný proces výberu nového ministra školstva veľmi citlivo.

"Pri ostatných rezortoch, kde sa nachádzala uprázdnená ministerská stolička, sme videli veľmi rýchle riešenie situácie. Bohužiaľ, pri školstve sme boli svedkami špekulácií a vytváraní podmienok na nového ministra, ktoré nepovažujeme za podstatné pri výkone jeho funkcie," uviedol Šuran. Takéto konanie podľa neho len prehlbuje nedôveru študentov v deklarácie a vyjadrenia, že školstvo je jednou z top priorít tejto vlády.

Slovenská rektorská konferencia s podporou ŠRVŠ a Rady vysokých škôl deklarovala tri jasné požiadavky, ktoré majú byť splnené do 17. novembra.

"Zatiaľ bola splnená jedna, a to tá najjednoduchšia. Na riešenie zostávajúcich dvoch požiadaviek je potrebné začať rokovať. Žiaden minister nechce vo svojom období zažiť plošné zatvorenie vysokých škôl, a preto si myslíme, že toto by mala byť jeho najvyššia priorita po nástupe do funkcie," ozrejmil predseda ŠRVŠ.

Poukázal tiež na zhoršujúcu sa socio-ekonomickú situáciu študentov, ktorá podľa Šurana s dlhodobo neriešeným problémom odchodu mladých ľudí do zahraničia začne prispievať k znižovaniu počtu študentov vysokých škôl.

"Očakávame, že nový minister sa bude zaoberať aktuálnou situáciou a predstaví riešenia, vďaka ktorým sa nebudú študenti báť, či majú dostatok financií na výdavky spojené s ukončením štúdia alebo, naopak, s jeho začatím," uzavrel.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok (4. 10.) vymenovala nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého. Po demisii Branislava Gröhlinga (SaS) bol dočasne poverený riadením rezortu školstva predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Felvidék.ma/TASR

Toto ste už čítali?

Cookies