DAC-MKS Cracovia 1:1 (1:1) v 1. predkole Európskej ligy

Publikované: 12. júl 2019 - 11:09
Krásny boj na ihrisku aj v hľadisku! Úvodný duel prvého predkola Európskej ligy priniesol nesmierne vyrovnané zápolenie s tvrdou hrou o všetko na oboch stranách.

Do novej sezóny sme oproti poslednému duelu v ročníku 2018/19 nastúpili s tromi zmenami v základnej jedenástke. Prestúpili Huk s Koném, kým Taiwo skončil na lavičke. Namiesto nich sa dnes do základnej jedenástky dostali M. Vida, Divković a jediný novic Kružliak. Úvod stretnutia bol opatrný z oboch strán, menší navrch však mali hráči Cracovie. Prvú vážnejšiu príležitosť sme si však vypracovali my, Divković po súboji v pokutovom území posunul loptu nabiehajúcemu K. Vidovi, Krisz vyslal na Peškoviča strelu, z ktorej sa mu azda doteraz práši z rukavíc, každopádne ju však pokryl. Na dlhšiu dobu bola táto šanca jedinou vážnejšou v prvom dejstve. Svedkami sme boli tvrdého, no zároveň mimoriadne opatrného futbalu. V 29. minúte nás vystrašili aj hostia, van Amersfoort sa po vhadzovaní dostal k hlavičke, trafil brvno! Záver polčasu zas bol poriadne akčný, v 37. minúte sme sa dostali do pokutového územia, kde sme pri odrážaných loptách tlačili čo sa len dalo do strely, úspešní sme ale neboli. V 39. minúte mal zase veľa práce Jedlička, najprv musel kryť strelu z uhla od Dabrowskeho, aby následne v podobnej situácii zaskakoval pri pokuse Guimaraesa Lopesa. V 40. minúte bola MOL Aréna svedkom veľmi smutného momentu, van Amersfoortovu strelu si totiž tečom nešťastne vrazil do brány Kružliak, náš gólman kryl ľavú časť brány, no lopta skončila pri pravej žrdi - 0:1. Dlho sme nesmútili, o štyri minúty sa podobne šťastne odrazila lopta po Čmelíkovom centri k Divkovićovi, ktorého pokus s dávkou šťastia skončil za Peškovičovým chrbátom - 1:1. Pre dramatický záver to bolo všetko, my sme sa už tešili na ďalšie dejstvo.

Druhý polčas začal so striedaním na strane hostí. Odštartoval však podobne ako prvé dejstvo. Opatrnejšie, no poriadne tvrdo. V 53. minúte sa Kalmár ocitol v dobrej streleckej pozícii po viacerých šikovných prihrávkach z našej strany, tvrdo aj vypálil, lenže stečovaná lopta skončila tesne nad. O štyri minúty letel rohový kop už po niekoľkýkrát na Kalmára, nebezpečne vyzerajúca hlavička z jeho strany bola nakoniec zablokovaná. Ďalšia strela prišla až v 70. minúte od Čmelíka, bola z toho, žiaľ, len „malá domov“. O tri minúty sme už mohli prehrávať, po nepresnom pase od Ronana loptu potiahol Hanca, v šestnástke ju posunul Lopesovi, ktorý našťastie loptu v tutovke netrafil najlepšie, Jedlička ju dokázal zneškodniť. V 75. minúte lopta prepadla po rohovom kope k van Amersfoortovi, ktorý nás falšom poriadne vystrašil, strela skončila tesne vedľa. V 84. minúte sa Blackman slušne preštrikoval k šestnástke a dostal sa až k strele, tá sa, nanešťastie, medzi tri žrde nezmestila. O tri minúty sme získali štandardku z dobrej pozície, Kalmár ju nezahral zle, ale trochu nepresne. Absolútny záver mohol byť rozprávkový pre obe strany, najprv po centri Cracovie si Kružliak takmer strelil ďalší vlastný gól, kým po ďalšom centri mohol zase skórovať na opačnej strane a stať sa hrdinom tohto duelu. Keďže sa ani jeden scenár nenaplnil, tak sme sa po úvodnom stretnutí rozlúčili so zmierlivou remízou.

Sezóna 2019/2020 definitívne začala! Po zaujímavom úvode v Európskej lige nás čaká odveta v Poľsku, kde sa s Cracoviou Kraków stretneme o týždeň vo štvrtok 18. júla 2019 o 19:00, kde všetci samozrejme dúfame v jediné, v POSTUP!

Hodnotenie trénerov

Peter Hyballa, DAC: „V prvých 25 minútach som bol trochu skamaný z našej hry. Povedali sme si, že do zápasu pôjdeme s vysokým napádaním, aby sme súpera donútili hrať dlhé lopty, avšak o odrazené lopty sme nebojovali dostatočne. Voči súperovi sme mali príliš veľký rešpekt. Časom sa nám podarilo zmeniť obraz hry, no naďalej nám chýbal dostatočný dôraz, lopty získaval súper. Tak ako v minulej sezóne, tak aj teraz na nás prišla krízová situácia, kde sme po strate lopty v ofenzíve nevedeli dostatočne efektívne zareagovať, preto sme aj inkasovali. Na druhej strane som rád z gólu po peknej akcii. Počas prestávky sme si povedali, že hru viac roztiahne po krídlach a presunieme ju hlavne na Čmelíka, ktorý mal prevahu oproti súperovi. Prinútili sme aj fanúšikov, aby hrali s nami. Mohli sme byť aj odmenení, keď lopta prepadla na Kružliaka, no on ju zle trafil. Veríme, že v Krakove sa nám podarí streliť gól, ktorý potrebujeme, no na to si musíme viac veriť. Musíme zahodiť zbytočný rešpekt a obavy z Európskej ligy. Po dnešnom zápase som hrdý na môj tím. Výkon z posledných 30 minút bol taký, aký si predstavujem. Som hrdý aj na kapitána Šatku, pre ktorého to bol posledný domáci zápas, a za ktorým plačem, že odchádza.“

Michal Probierz, Cracovia: „Už včera som spomínal, že to bude náročný zápas. Od prvej minúty sme sa snažili napádať súpera a zároveň hrať svoj vlastný štýl hry. V úvode sa nám všetko darilo, hru sme kontrolovali, no potom prišli problémy na našej strane. Aj vďaka tomu sa súper dostal viac do hry. Ku koncu polčasu sme mali nejaké šance, dokonca sme strelili aj gól, no je škoda, že ďalšie sa nám už nepodarilo pridať. V polčase sme pristúpili k zmene. Pestka mal žltú kartu, bol príliš nervózny, a tak som ho musel stiahnuť. Do odvety sa v rámci efektivity musíme lepšie pripraviť, musíme popracovať na našom zakončení. V druhom polčase sme mali šance, no tie mal aj súper, a tak si myslím, že remíza je férová. Podarilo sa nám skórovať aj vonku, čo je výhoda, a preto veríme, že v druhom stretnutí nám to pôjde aj s našimi fanúšikmi lepšie, vyhráme a postúpime ďalej.“

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MKS CRACOVIA KRAKOV 1:1 (1:1)