Back to top

Deň stromu s posolstvom: Plasty nie sú smeti

Publikované: 15. november 2016 - 8:30
Žitnoostrovské osvetové stredisko /TTSK/ pripravilo pre svojich partnerov v programe X. STUDŇA EURÓPY – zachráň živú vodu seminár spojený s mimoriadne zaujímavými tvorivými dielňami na tému Plastový odpad nie sú smeti. Podujatie bolo uskutočnené práve 20. októbra, v deň, keď si v kalendári pripomíname výnimočnosť a nenahraditeľnosť stromov.

V kreatívnom klube GALLERY NOVA sa veru nenašlo jedno voľné miesto, pretože o seminár bol nesmierny záujem. Lektorkami podujatia bola pedagogička ZŠ špec. Zlaté Klasy Mgr. Gabriela Csibová a jej kolegyňa Monika Krocsányová. Treba zdôrazniť, že práve v tejto škole majú veľmi dobré skúsenosti v spomínanej oblasti, hlavne vďaka tomu, že sa zapojili do celoštátneho programu ZELENÁ ŠKOLA. Práve tu sa naučili zhodnotiť problematický odpad ako sú pet fľaše. A veľmi pútavo. Program sa však začal odbornou prednáškou a zaujímavou prezentáciou o tejto oblasti moderného života jednorazových predmetov. Všade, doma, v školách i na pracoviskách by sme sa mali myslieť na tým, ako eliminovať odpad a hlavne ten plastový. Hromadí sa v moriach a oceánoch vo veľmi nebezpečných množstvách.

Následne lektorky predviedli techniky , ktorými sa hmota z pozbieraných fliaš mení na krásne predmety denného použitia v umeleckom prevedení. Stojany na perá a farbičky, rôzne kvety – ľalie, ruže, motýle, lienky či dokonca zobrazenia zvierat. Nastrihané kúsky plastu po nahriatí nad plameňom sviečky a prípadnom dozdobení zmenili vzhľad, ktorý pripomína sklo. Tie sa potom silikónovou pištoľou lepili do požadovaného tvaru. Pričom sa dajú využiť aj iné predmety , ktoré sa bežne vyhadzujú. Takto plasty dostávajú druhú šancu a môžu okrášľovať naše prostredie. Tým, že má plast nesmierne dlhú trvanlivosť, aj tieto predmety sú na dlhodobé použitie. Výzdoba škôl, domovov, školských klubov sa takto môže vytvárať z vlastných zdrojov a netreba nič nové kupovať.
Na seminár cestovali učiteľky rôznych škôl a ergoterapeutky domovov sociálnych ústavov z celého okresu. Nálada bola mimoriadne tvorivá a priateľská. Každá účastníčka si niesla domov niekoľko veľmi pekných výrobkov. Podujatie sa uskutočnilo v rámci TÝŽDŇA CELOŽIVOTNÉHO VZDELÁVANIA s prispením Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých na Slovensku. Zvlášť treba poďakovať za spoluprácu ZŠ Zlaté Klasy, pani riaditeľke Mgr. Etele Farkašovej za pochopenie a spoluprácu. Organizačne podujatie pripravila Erika Sínová, metodička ŽOS.

-sve-
Foto autorka textu

Toto ste už čítali?

Cookies