Back to top

Dielo Patrika L. Baku s názvom Vérbókok bolo predstavené dunajskostredskému publiku

Publikované: 5. marec 2016 - 9:00
Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku a Občianske združenie Vámbéryho zorganizovalo v kaviarni Symbol Cafe prezentáciu publikácie „Vérbókok“, prozaika Patrika L. Baku. So spisovateľom sa rozprával literárny historik, kritik, redaktor, univerzitný profesor, Péter H. Nagy a literárny kritik, vedúci katedry, József Keserű.

Kniha obsahuje osem noviel a jeden malý román. Od Patrika L. Baku sme sa dozvedeli, že novely boli publikované na rôznych fórach už skôr – v tempe jedna novela ročne -, ale posledná z nich, ktorá zároveň aj prepožičala svoj názov celému zväzku, ich všetky „spojila“. Vysvetlil, že novely a malý román sú usporiadané podľa motívov.

Podľa Pétera H. Nagya knihu charakterizuje viacpólovosť, kde veľmi dôležitú úlohu zohráva opakovanie.

József Keserű podotkol, že súčasná maďarská literatúra sa vyznačuje tendenciou, snahou, zmazať hranice medzi krásnou a populárnou literatúrou. Táto kniha nezamieta ani jednu, vznikala v akomsi hraničnom pásme, ktoré zahŕňa tak prvky beletrie, ako aj žánru.

Na záver rozhovor trochu odbočil od knihy, totiž v nadväznosti s ňou sa vynorili vzrušujúce otázky týkajúce sa literatúry, literárnej výchovy. Ako József Keserű povedal: „Dobrý rozhovor sa nedá dopredu naplánovať“.

Toto ste už čítali?

Cookies