Back to top

Galéria súčasných maďarských umelcov otvára v polovici mája

Publikované: 11. máj 2020 - 9:40
Galéria súčasných maďarských umelcov svoje brány pre verejnosť otvorí 18. mája – zatiaľ si však návštevníci budú môcť pozrieť iba výstavu zo začiatku roka, za dodržania predpísaných hygienických opatrení.
Galéria súčasných maďarských umelcov otvára v polovici mája

„Tak ako mnohých, aj nás prekvapilo rozhodnutie vlády, ktorým spojili 2. a 3. fázu uvoľňovania“ - povedal riaditeľ galérie Iván Péter. Ako uviedol, ešte čakajú na upresnenie informácií ohľadom otvorenia, hlavne o tom, aké podmienky musia zabezpečiť vo Vermesovej vile.

Podľa slov riaditeľa sa už pripravili na možnosť otvorenia, zabezpečili prípravok na dezinfekciu rúk, ako aj rúška. Podľa predpisov totiž každý, kto vojde do galérie, je povinný použiť dezinfekciu rúk, a musí mať rúško. Ten, kto by ho prípadne nemal, ho dostane od nich.

Plánujú – keďže v súčasnosti všetci zamestnanci čerpajú dovolenky - , že galériu otvoria 18. mája, a od tohto času bude znovu prístupná návštevníkom. Samozrejme s tými exponátmi, ktoré teraz zdobia steny výstavných miestností...

„Pre nás je samozrejme najdôležitejšou otázka, či môžeme pripraviť novú výstavu, ak áno, kedy. Boli by sme radi, keby k tomu mohlo dôjsť už 5. júna, čo bol plánovaný termín. Ale keďže hranice ešte nie sú otvorené, nevieme, s ktorými umelcami, s ktorou výstavou môžeme počítať … Začiatkom júna by sme boli otvárali spoločnú výstavu maďarských umelcov a umelcov z južného Slovenska pod názvom KOMP, ale myslím si, že pre zatvorené hranice k tomu, žiaľ, nedôjde“ - povedal riaditeľ. A tak sa budú snažiť realizovať ešte predtým plánované, ale neuskutočnené výstavy.

„To, čo bude s podujatím Noc múzeí, je tiež otázne, veď festivaly sa povolia až vo 4. fáze, ale akým spôsobom, to je ešte hudba budúcnosti. My s Nocou múzeí pre každý prípad počítame, neradi by sme prerušili jej desaťročnú tradíciu. Dúfame, že aj keď iba v rodinnej atmosfére, ale podarí sa nám ju uskutočniť“ - povedal Iván Péter.

Čo však určite odpadne, je letný tábor umelcov. Zatvorené hranice sú predpokladom neúčasti zahraničných účastníkov, ako aj zatvorené termálne kúpalisko, ktoré poskytovalo priestory pre letný tábor, a popri tom ešte aj skrátený čas na možnú prípravu.

(na)

Toto ste už čítali?

Cookies