Back to top

Jarné preteky

Publikované: 17. máj 2018 - 13:24
Nie je ľahké bežať „opreteky“ s časom a rastom trávy, hlavne teraz na jar.

Pracovníci  spoločnosti Municipal kosia trávu ročne 8 - 10 krát, prakticky nepretržite od apríla robia túto prácu so 6 traktormi.  Harmanovsky Viktor z Municipalu nám uviedol, že na sídliskách kosia počas týchto dní už po druhý raz – momentálne prešli už Komenského ulicu, a Dunajskú, Kukučínovu, sídlisko Sever II -, v centre mesta kosili už trikrát.  

„Toho roku bola zima dosť dlho, takže sme s kosením začali asi o týždeň neskôr, okolo 9. apríla. Odvtedy však kosíme takpovediac nepretržite, ale musím tiež dodať, že vo všeobecnosti platí, že tráva prudko rastie po tretie kosenie, potom aj kvôli nedostatku zrážok a spomaleniu vegetácie sa aj rast trávy spomalí. Toto časové obdobie je však tým najťažším v roku, rastlinstvo rastie veľkou rýchlosťou. Avšak nesťažujeme sa, ak treba, robíme nadčasy a niekedy aj v sobotu dopoludnia, len nech je naše okolie pekné. Kvôli tomu narážame občas aj na nepochopenie: napríklad na jednom sídlisku sa kvôli našej práci jeho obyvatelia sťažovali, hoci my pracujeme práve na skrášľovaní ich prostredia – zaslúžime si porozumenie. Treba vedieť aj to, že prvé dve  kosenia idú pomalšie, keďže rast vegetácie je vtedy najintenzívnejší, navyše v meste sa staráme o plochu okolo 40 ha; všetkých môžeme upokojiť, do konca mája – začiatku júna budeme mať už príjemné prostredie okolo nás. Teraz našu prácu spomaľuje trochu aj počasie – v týchto dňoch napršalo viac zrážok -, na druhej strane sa naskytne aj iná práca – napríklad v tomto týždni museli moji pracovníci vyťať jeden nebezpečný strom, čo zas odviedlo ľudí od kosenia.” – uviedol človek zodpovedný za zeleň v meste.

„Počas roka sa môže vyskytnúť situácia, že musíme kosiť aj úseky, ktoré nepatria  mestu, tie, ktoré jeho majiteľ nepokosil ani po oslovení, ale nechceme, aby naďalej špatili obraz mesta. Vtedy občania vidia len vysokú trávu a myslia si, že my si nekonáme svoju povinnosť. Popri tom, že musíme robiť prácu navyše, musíme prejsť z právneho hľadiska celú cestu – osloviť majiteľa, a keď on nekoná alebo požiada nás, môžeme začať pracovať.  Kľudne však môžem vyhlásiť, že sa prácu snažíme robiť poctivo a presne, výsledok čoho už môžu občania a turisti užívať. ” - ukončil Harmanovsky Viktor.

Toto ste už čítali?

Tagy: Municipal
Cookies