Back to top

Koniec hľadania tej správnej nabíjačky: Od jesene 2024 musia byť jednotné

Publikované: 6. október 2022 - 19:13
Európsky parlament v utorok (4. 10.) urobil jeden z posledných krokov na ceste EÚ k zavedeniu jednotného nabíjacieho riešenia pre smartfóny, tablety a ďalšie prenosné zariadenia. Europoslanci podľa očakávania schválili finálnu verziu smernice, podľa ktorej budú musieť výrobcovia od jesene 2024 používať výlučne štandard USB-C.
Koniec hľadania tej správnej nabíjačky: Od jesene 2024 musia byť jednotné

Návrh sa týka aj laptopov, na ktoré sa však zjednotenie nabíjačiek začne vzťahovať až na konci roka 2026.

„Dnes je veľký deň. Pre spotrebiteľov a tiež veľký deň pre naše životné prostredie,“ vyhlásil maltský europoslanec Alex Saliba, ktorý sa ako spravodajca EP podieľal na formovaní konečného znenia normy.

Pri svojom dopoludňajšom vystúpení so slovami „toto je minulosť“ zdvihol nad rečnícky pultík klbko káblov a adaptérov, načo dodal „toto je súčasnosť“ a ukázal jedinú nabíjačku.

Krátko popoludní potom parlament príslušný návrh odhlasoval pomerom 602 hlasov ku 13.

Podľa činiteľov EÚ norma nielen zjednoduší životy obyvateľom a ušetrí im peniaze, ale tiež zredukuje množstvo elektronického odpadu. Eurokomisárka Margrethe Vestagerová ju na pôde EP spájala s úsporou až tisíc ton „e-odpadu“ ročne.

Európska komisia návrh predložila vlani v septembri a iniciatíva pomerne rýchlo získala podporu europoslancov aj členských štátov únie. Počas tohtoročných rokovaní o konečnej podobe bol záber smernice rozšírený a spotrebiteľom by tak mal kábel s koncovkou USB-C v budúcnosti stačiť na nabíjanie mobilov, tabletov, čítačiek, digitálnych fotoaparátov, bezdrôtových slúchadiel, myší a reproduktorov alebo ovládačov k herným konzolám.

Na tieto produkty sa opatrenie začne vzťahovať 24 mesiacov po nadobudnutí účinnosti, pri laptopoch majú výrobcovia 40 mesiacov na to, aby sa prispôsobili.

Dotiahnutie legislatívneho procesu do konca pri dnešnej rozprave vítali zástupcovia všetkých politických skupín Európskeho parlamentu. Niektorí zdôrazňovali, že spotrebitelia sa vďaka prijatej regulácii tiež budú môcť rozhodnúť, či si nové prenosné zariadenie kúpia s novou nabíjačkou, alebo bez nej.

Tiež však zaznievala kritika na adresu Európskej komisie, že cesta k zjednoteniu nabíjačiek trvala príliš dlho. Komisia v uplynulých rokoch o téme rokovala s výrobcami, pričom proti vystupovala najmä spoločnosť Apple, ktorá dlhodobo používa vlastný systém konektorov.

napidroid.hu/forbes.sk

Toto ste už čítali?

Tagy: mobil
Cookies