Back to top

Maliar Žitného ostrova – Výstava akademického maliara Józsefa Janigu

Publikované: 17. marec 2016 - 9:06
Családi Könyvklub a Galéria súčasných maďarských umelcov v Dunajskej Strede Vás pozýva na jubilejnú výstavu akademického maliara, Józsefa Janigu (1946-2004)
Termín uskutočnenia: 
Piatok, 2016, marec 18 - 17:00
Lokalita: 
Vermesova vila, Galéria súčasných maďarských umelcov
Vstupné: 
bezplatné

 

Bude vystavených takmer 30 olejomalieb Józsefa Janigu, veľkomederského akademického maliara a grafika, ktorého považujú aj za maliara Žitného ostrova!

„Maľovaná reč bez slov“

Tomuto jazyku rozumie každý Žitnoostrovčan, ktorý tu žije alebo tu už raz bol. Keď vidíme maľby Józsefa Janigu – zjaví sa Žitný ostrov, nízko sa vznášajúce čipkované oblaky, domov zlatistých pšeničných polí, ťažkých západov slnka, polí jagajúcich sa lúčnymi kvetmi.

„Na mňa vždy vplývalo dané prostredie, krajina, kde žijem. Žitný ostrov je skrytý, nádherný vidiek, veľkorysý kraj. Už sme sa celkom zrástli a snáď sa mi podarilo aj niečo ukázať z tej krásy.“ József Janiga.

„Jóska Janiga sa nikdy nesťažoval na nepriaznivý vietor. Nikdy nenadával na nudných žitnoostrovských ľudí a rovinatú žitnoostrovskú krajinu, nevadila mu ani príliš široká obloha a malé farmy učupené medzi stromami. Miesto toho dýchal spolu s touto krajinou a bol jej súčasťou." Péter Hunčík

Cookies