Rezort školstva predstavil strategický dokument „Dlhodobý zámer ministerstva školstva vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2023 – 2028“. Dlhodobý zámer určuje postup ministerstva v ďalších rokoch pri tvorbe štátnej politiky v oblasti vysokého školstva.
Východiskami pre tento zámer je skutočnosť, že vysoké školy za ostatné roky prechádzajú systémovou transformáciou v oblasti poskytovania vysokoškolského vzdelávania pod vplyvom nového prístupu pri akreditácii, čím sa nastavujú nové vnútorné systémy kvality s cieľom budovať kultúru kvality vo vzdelávaní. Zároveň hodnotenie vedeckej činnosti VER 2022 ukazuje, že existuje výrazný potenciál vysokých škôl na realizáciu kvalitného výskumu, a tiež na jeho rozvoj smerom k medzinárodne porovnateľnej kvalite.
Dlhodobý zámer sa zameriava primárne na podporu kvality, otvorenosti a dostupnosti vysokoškolského prostredia. Cieľom je zvýšiť výkonnosť slovenských vysokých škôl, podporiť ich diverzifikáciu, profiláciu, inklúziu a spoluprácu so zahraničím, verejným a súkromným sektorom. Prijaté opatrenia prispejú k vyššiemu ekonomickému rastu, vyššej konkurencieschopnosti a posilneniu inovačného potenciálu Slovenska.
Dlhodobý zámer tvorí päť top strategických priorít:
- Podpora diverzifikácie vysokých škôl vo väzbe na profily a poslania vysokých škôl a štruktúru ich výkonov,
- zabezpečenie dostatočnej, včasnej a adresnej podpory pre všetkých študentov vysokých škôl,
- reforma metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám reflektujúca ich diverzifikáciu v špecializácii,
- podpora princípov otvorenej vedy, otvoreného vzdelávania a akademickej etiky na vysokých školách,
- podpora kariérového rozvoja pre vyššiu kvalitu výskumu a vzdelávania.
Kľúčovým prvkom reformy a transformácie verejných vysokých škôl je zavedenie výkonnostných zmlúv na roky 2024 – 2028. Uzavretie zmlúv so všetkými verejnými vysokými školami do konca roka 2023 bude zároveň splnením kľúčového míľnika komponentu 8 Plánu obnovy a odolnosti SR.
Zavedenie výkonnostných zmlúv, ako aj personálne zabezpečenie úloh si vyžaduje dodatočné zdroje zo štátneho rozpočtu. Od roku 2024 dôjde k navýšeniu štátnej dotácie o 46 900 000 eur, v roku 2025 bude štátna dotácia navýšená o 67 000 000 eur a v roku 2026 to bude o 87 100 000 eur. Celkovo na obdobie 2024 – 2026 dostanú vysoké školy navýšenie o 201 000 000 eur.
Táto podpora vysokých škôl prostredníctvom výkonnostných zmlúv zvýši aj ich atraktivitu a mala by prispieť k vyššiemu záujmu o štúdium, a tým k zníženiu odlivu talentov do zahraničia. Zdroje navyše, ktoré sa investujú do výkonnostných zmlúv s vysokými školami, predstavujú veľmi dobrý pomer hodnoty za peniaze.
Vysoké školy tak zvýšia svoju kvalitu a výkony na základe jasných merateľných ukazovateľov, ktorými sú:
- kvalitné a atraktívne vysokoškolské vzdelávanie,
- kvalitná veda, výskum a iná tvorivá činnosť na vysokých školách,
- spoločenské dopady a regionálna spolupráca vysokých škôl,
- integrácia vysokoškolských kapacít,
- internacionalizácia vysokých škôl.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Toto ste už čítali?
Prieskum: O kurikulárnej reforme počulo 29 percent rodičov detí ZŠ
Len štvrtina populácie počula o kurikulárnej reforme....