Kultúrna inštitúcia zachránila historické dokumenty z papierového a pergamenového materiálu, medzi nimi mapy, cechové listiny a šľachtické diplomy. Cieľom múzea je zachovať najvzácnejšie exponáty pre budúce generácie.
Medzi obnovenými mapami je aj katastrálna mapa Dunajskej Stredy z 19. storočia s dobre viditeľným pôdorysom mestečka. Zreštaurovali aj mediritiny Žitného ostrova zo 16. a 17. storočia, ďalej ručne maľovanú mapu katastra obce Mliečno z 19. storočia.
Podarilo sa zachrániť aj niekoľko cechových dokumentov múzea, ako napr. veľmi cenný zviazaný predpis tkáčskeho cechu. Ďalším tkáčskym dokumentom je slávnostná listina v červenej zamatovej väzbe, cez väzbu so šnúrami s mosadzným puzdrom. Medzi reštaurovanými exponátmi je aj cechomajstrovská listina šamorínskeho kováčskeho cechu, ďalej dva veľmi vzácne šľachtické diplomy písané na pergamene. Jeden patrí rodu Kőszeghyovcov z Vojky nad Dunajom, druhý pochádza od rodiny Cséfalvayovcov zo 16. storočia. Zreštaurované exponáty si návštevníci môžu pozrieť v Žitnoostrovskom múzeu.
droj: dunstreda.sk
Toto ste už čítali?
TTSK: Noc múzeí a galérií v Trnavskom kraji
Župné múzeá a galérie sa aj v tomto roku v sobotu 18....
János Bihari je tu s nami dodnes, jeho hudba znie, jeho posolstvo žije v nás
V nedeľu 13. októbra si po dvadsiaty prvý raz pripomenuli...