Back to top

Máte vysoký krvný tlak? Osem prirodzených spôsobov, ako ho znížiť

Publikované: 15. jún 2020 - 13:51
Vysoký krvný tlak nebolí, ani nie je sprevádzaný jasnými príznakmi.
Máte vysoký krvný tlak? Osem prirodzených spôsobov, ako ho znížiť

Zvyčajne sa na tento problém príde až pri bežnej lekárskej prehliadke. Avšak aj závažná hypertenzia sa dá znižovať aj bez liekov, píše iDNES.

Hypertenzia čiže vysoký krvný tlak je jednou z najčastejších kardiovaskulárnych chorôb a často sa radí medzi takzvané civilizačné choroby. Ideálne hodnoty krvného tlaku u dospelých osôb sú 120/80 mmHg. Hodnota nad 140/90 je už považovaná za hypertenziu. Ako už sme spomenuli v úvode, veľa ľudí o svojom probléme s vysokým tlakom ani nevie, pretože sa cíti zdravo a netrpí žiadnymi vážnejšími príznakmi.

Môžete skúsiť nasledujúce stratégie, ktoré vám pomôžu znížiť vysoký krvný tlak a s ním spojené riziko kardiovaskulárnych chorôb.

​Vysoký krvný tlak však neradno podceňovať. Vplyvom dlhodobého pôsobenia vysokého tlaku totiž dochádza k poškodzovaniu cievnych stien a k ich kôrnateniu, k tzv. ateroskleróze, upozorňuje interná lekárka Michaela Štěpánová z Lekárskeho domu Praha 7. Negatívne potom ovplyvňuje tiež samotné srdce, obličky či mozog.

„Medzi zdravotné riziká neliečeného vysokého tlaku patrí mŕtvica (cievna mozgová príhoda), infarkt myokardu, srdcové zlyhanie, demencia, poškodenie funkcie obličiek až ich zlyhanie, zhoršenie zraku (retinopatia), erektilná dysfunkcia,“ vymenovala Štěpánová.

Na vzniku hypertenzie sa podieľajú genetické faktory, nadmerný príjem soli, zvýšená konzumácia alkoholu, sedavý spôsob života, nadmiera stresu, fajčenie alebo tiež nadváha a obezita.

„Všetci hovoria o strese - ale je to taká formulka - klišé. Hypertenziu môže vyvolať aj iné ochorenie, napríklad často hormonálne aktívny inak nezhubný nádor nadobličiek, ochorenia obličiek, zvýšená činnosť štítnej žľazy a pod. Môže sa objaviť v tehotenstve alebo môže ísť o nežiaduci účinok niektorých liekov. Hypertenzia je zradná v tom, že sa môže prejaviť až po dlhej dobe. Lekár na ňu môže prísť náhodou pri preventívnom alebo inom lekárskom vyšetrení. Napriek tomu ale nejaké príznaky chorý mať môže - objavovať sa môžu bolesti hlavy, tlaky za hrudnou kosťou, nervozita, búšenie srdca, nadmerné potenie, šumenie v ušiach, nespavosť, únava alebo znížená výkonnosť.“

Vysoký krvný tlak vám samozrejme pomôžu znížiť lieky, ale zlepšiť svoj zdravotný stav a prispieť k zníženiu hypertenzie môžete aj vy sami. Základom je zhodiť nadbytočné kilogramy a dostať sa na zdravú váhu. 

zdroj: ma7.sk/iDNES

Toto ste už čítali?

Cookies