Back to top

Čo robiť po testovaní na COVID-19?

Publikované: 29. október 2020 - 13:51
Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebooku priblížilo, čo robiť ak budete mať výsledok testu.
Čo robiť po testovaní na COVID-19?

Čo robiť, ak mám negatívny výsledok testu

„Je dobrá správa, ale nie záruka, že nie ste infikovaný koronavírusom,“ upozorňuje rezort s tým, že antigénové testy dokážu zachytávať väčšinu ľudí, u ktorých sa už infekcia prejavila vo väčšej miere a k tomu väčšinou dochádza po niekoľkých dňoch od nakazenia. „Práve kvôli tomu sa robí viac kôl testovaní a prosíme vás o ďalšiu účasť, aj keď ste mali prvý test negatívny,“ dodáva ministerstvo.

Ak máte negatívny test, je teda potrebné opätovne sa zúčastniť testovanie aj v ďalšom kole o sedem dní. Predtým je naďalej potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia, zdržiavať sa doma a v prípade, že musíte ísť do spoločnosti, napríklad na nákup, dodržiavajte dvojmetrové odstupy. „Pravidelne si umývajte ruky, noste rúška v interiéri aj exteriéri,“ vyzýva ministerstvo.

Čo robiť, ak mám pozitívny výsledok testu

Ak vám test „ukáže“ pozitívny výsledok, mali by ste sa čo najskôr, najkratšou cestou presunúť do 10-dňovej domácej karantény.

„V prípade, že karanténu nemôžete absolvovať v domácom prostredí (napr. kvôli ďalším osobám žijúcim v spoločnej domácnosti), karanténu budete môcť absolvovať vo vami vybranom súkromnom hotelovom zariadení za odplatu,“ uvádza web somzodpovedny.sk, ktorý bol zriadený v súvislosti s celoplošným testovaním.

Kedy môžem opustiť karanténu?

Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné tri dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test.

O výsledku testu by ste mali informovať svojho lekára telefonicky, e-mailom alebo SMS správou a ten vám v prípade potreby vystaví péenku. V prípade dieťaťa je potrebné kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast. „Odporúčame informovať aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte, a to v období 2 dni pred odberom,“ informuje spomínaný web.

Je potrebné denne sledovať svoj zdravotný stav a typické príznaky pre ochorenie spôsobené ochorením COVID-19 (kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu. „V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi,“ upozorňuje portál.

V prípade pozitívneho testu sa s nikým nestretávajte, nikam necestujte a neprijímajte žiadne návštevy v bydlisku alebo mieste vašej karantény.

Domáca izolácia v prípade pozitívneho testu

Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook zverejnil „návod“, ako má vyzerať domáca izolácia.

  • počas domácej izolácie neopúšťajte miesto vášho pobytu. Obmedzte kontakty s inými osobami a neprijímajte návštevy
  • ak sa domáca izolácia vykonáva v rodinnom dome, je v poriadku tráviť čas na dvore či v svojej záhrade. V bytovom dome môžete ísť na svoj súkromný balkón
  • v prípade bytového domu možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov – (vyhodiť smeti, prebrať nákup, vyvenčiť psa a podobne) samozrejme, za nutnosti prekrytých horných dýchacích ciest, sociálneho odstupu a dezinfikovania rúk pred opustením bytu. Rovnako je podstatné zdržiavať sa v spoločných priestoroch bytového domu iba na nevyhnutný čas, nepoužívať výťah. Na opustenie bytového domu však treba mať relevantný dôvod, pretože v prípade nahlásenia porušenia karantény je otázne dokazovanie, že to bolo nevyhnutné opustenie miesta izolácie
  • nákupy si zorganizujte s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a poproste ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti, resp. služby samospráv
  • medzi základné preventívne opatrenia voči vírusovému ochoreniu patrí najmä dôsledné umývanie rúk dezinfekčným mydlom a časté, nárazové vetranie miestností. Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky
  • každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor, po použití je ich potrebné umyť v umývačke riadu alebo umyť ručne v teplej vode s detergentom. Ideálnym riešením pre pozitívne testovaného člena rodiny je samostatná izba. Ak to nie je možné, izbu by nemal zdieľať s rizikovými osobami (starší ľudia, osoby s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou)
  • kontakt s inými členmi domácnosti by mal byť minimálny. Kúpeľňu by pozitívne testovaný mal používať ako posledný, následne ju umyť a dezinfikovať. V blízkosti iných ľudí treba nosiť rúško, pri kýchaní, kašľaní a smrkaní používať jednorazové papierové vreckovky, ktoré hneď po použití treba zahodiť do bezkontaktného odpadkového kaša a umyť si ruky mydlom a vodou (najmenej 20 sekúnd), použiť alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky.

ÚVZ SR

Toto ste už čítali?

Cookies