Vyše polstoročná história podujatia, ktoré je svojim zameraním na neprofesionálnu výtvarnú tvorbu v regióne jedinečné, dodáva oceneniam váhu a prestíž. Aj tento ročník Trnavskej palety predstaví výber toho najlepšieho z aktuálnej amatérskej výtvarnej scény z regiónu. Súťažná výstava je každoročne vrcholným podujatím výtvarného snaženia pre približne päťdesiat neprofesionálnych výtvarníkov reprezentujúcich okresy Trnava, Piešťany a Hlohovec. Pre vystavujúcich autorov je Trnavská paleta nielen súťažou, ale najmä príležitosťou na konfrontáciu s prácami iných výtvarníkov a v minulých nekoronových ročníkoch aj stretnutie s verejnosťou a odbornou porotou, ktorej pôsobenie spočíva i v odovzdávaní skúseností a odbornej kritike.Výstava bude prebiehať v Západoslovenskom múzeu v Trnave od 5. novembra 2020 do 28. februára 2021.
Výstavný súbor prác pokrýva takmer všetky výtvarné žánre od maľby až po predmety úžitkového umenia. V téme prevláda krajina, portrét, zátišie, ale sú zastúpené i figuratívne kompozície, či meditatívne obrazy, od realistického po abstraktné spracovanie diel. Autori sú v zmysle propozícií celoštátnej súťaže Výtvarné spektrum rozdelení do dvoch vekových skupín a každá veková skupina je rozdelená do kategórií podľa výtvarnej techniky. Výtvarné diela hodnotí odborná porota pozostávajúca z výtvarných pedagógov, alebo odborníkov z výtvarnej oblasti. V tomto roku bol predsedom poroty doc. Milan Rašla, akad. maliar z Bratislavy, členovia poroty: Mgr. Peter Babka, výtvarník a umelecký fotograf a Bystrík Vančo výtvarník - ilustrátor, ktorí hodnotili 221 výtvarných diel od 52 autorov a navrhli 9 cien bez určenia poradia a 14 čestných uznaní.
Na výstave sa stretávame s autormi, ktorí sa mnohé roky pravidelne zúčastňujú Trnavskej palety a ich práce už získali ocenenia v krajských a celoslovenských kolách súťaže Výtvarné spektrum. Je zaujímavé sledovať cestu tvorivého hľadania súťažiacich autorov, pokroky a odhodlanie, ktoré ich posúvajú dopredu, radosť z tvorby vychádzajúcej z ich autentických skúseností, sebavyjadrovania sa. Vystavené práce predstavujú vyvrcholenie viacročnej práce autorov, štúdium, hľadanie námetu, výrazu, zvládnutie techniky a materiálu.
Verejnou prezentáciou súťažných prác organizátori podujatia Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko a Západoslovenské múzeum v Trnave zvyšujú záujem širokej verejnosti o umeleckú tvorbu a napomáhajú kultivovaniu životného štýlu spoluobčanov. K výstave bude vydaný aj hodnotný katalóg. Podujatie Trnavská paleta 2020 je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Ocenenia v 52. ročníku Trnavskej palety 2020
I. SKUPINA – autori vo veku od 15 do 25 rokov
Kategória: A. maľba
Cena
- Dominik Štrbo, Horné Orešany • za maľbu „Per aspera ad astra
Čestné uznanie
- Emma Smolková, Trnava • za maľby „Život“ a „Voda a Zem“
II. SKUPINA – autori vo veku nad 25 rokov
Kategória: A. maľba
6 cien bez určenia poradia
- Jozefína Bíliková, Trnava • za kolekciu akvarelov
- Milan Čech, Trnava • za kolekciu olejomalieb
- Norbert Rakús, Trnava • za kolekciu olejomalieb
- Rudolf Rypák, Piešťany • za kolekciu olejomalieb
- Verner Scheibenreif, Hlohovec • za kolekciu olejomalieb
- Silvia Vargová, Horné Dubové • za kolekciu olejomalieb
Čestné uznania
- Jaroslav Áč, Majcichov • za kolekciu olejomalieb
- Natália Augustínová, Ružindol • za kolekciu malieb
- Ján Bena, Trnava • za kolekciu olejomalieb
- Miroslav Benian, Trnava • za kolekciu olejomalieb
- Ľubica Hornáčková, Trnava • za kolekciu malieb akrylom
- Emília Krivosudská, Križovany nad Dudváhom • za maľbu akrylom „Pes - priateľ človeka II.“
- Jozef Šoltés, Piešťany • za olejomaľby „Sophia I. – IV.“
- Zuzana Špirková, Trnava • za maľbu akrylom „Mlyn Radošovský“
Kategória: B. kresba a grafika
Čestné uznanie
- Melánia Karczová, Trnava • za kresbu „In vino veritas...“
Kategória: C. plastika
Cena
- Margita Knapová, Piešťany • za kolekciu umeleckých šperkov
Čestné uznania
- Marián Detko, Krakovany • za kolekciu drevených motýlikov a náušnic s tradičnými slovenskými ornamentmi
- Ján Lukačovič, Chtelnica • za kolekciu drevených plastík
- Marcel Málik, Malženice • za kolekciu kamenných reliéfov
Kategória: E. intermédiá
Cena
- Natália Augustínová, Ružindol • za kolekciu digitálnych malieb
Čestné uznanie
- Radovan Hornáček, Trnava • za kolekciu digitálnych malieb
Krásu jesene vnímame a poznávame od detstva, neprekvapuje nás, ale naopak poteší naše zmysly. Tento rok sme ju s nádejou na zmenu po jarnej skúsenosti s pandémiou koronavírusu očakávali a dúfali, že sa spolu s jej príchodom skončí obdobie obmedzení a budeme si slobodne užívať nielen dary prírody ale prinesie nám aj paletu kultúrnych zážitkov. Nestalo sa tak na celom kultúrnom poli, ale myslím, že Trnavská paleta prispeje svojou pestrosťou k obohateniu zážitkov, ktoré nám počas slnečných septembrových a októbrových dní ponúkala príroda za chrbtom tohoročného nevítaného hosťa.
Odborná porota Trnavskej palety hodnotila (v rúškach!) šiesteho októbra 2020 úrodu 221 výtvarných diel päťdesiatich dvoch autorov za slnečného počasia, skrášleného mimoriadnym bohatstvom a pestrosťou rôznych artefaktov. Najpočetnejšie bola už tradične zastúpená maľba autorov nad dvadsaťpäť rokov, ktorej kvalitou, aj keď nie počtom, dôstojne konkurovali najmladší autori. Nepomer mladší : starší pretrváva dlhodobo, vieme si ho vysvetliť aktuálnymi a známymi preferenciami záujmov najmladšej generácie, je však neúmerný počtu mladých ľudí, ktorí prejavujú svoj záujem o výtvarné umenie na základných umeleckých školách. Pozitívom je však zastúpenie mladých autorov v kategóriách Intermédiá a Kresba a grafika.
V maľbe už tradične prevládajú krajinárske a prírodné motívy ako záznamy reálií, ale stále častejšie aj ako inšpirácia k viacvýznamovým kompozíciám. Figurálnej tvorbe sa venuje menej maliarov, ale výrazne je zastúpená v kresbe a grafike, v kategórii intermédií a čiastočne v plastike. Porota nemala ambície porovnávať počty nových a starých/známych účastníkov súťaže, konštatovala však, že sa v tomto ročníku objavilo niekoľko nových talentov, ktorí svojimi prácami prispeli k celkovému zvýšeniu jej úrovne.
V mene organizátorov Trnavskej palety aj v mene poroty si dovoľujem poďakovať všetkým autorkám a autorom za účasť v súťaži a vyjadriť želanie stretnúť sa s ich dielami aj na prehliadkach v budúcom a ďalších rokoch. Myslím, že akákoľvek tvorivá činnosť vykonávaná s takou láskou a zaujatím, akého dôkazom sú ich diela, prispieva nielen k zachovaniu duševného zdravia a skrášľovaniu prostredia, ale bojuje aj s Covidom 19.
doc. Milan Rašla, predseda poroty
TTSK
Toto ste už čítali?
Oslava Svetového dňa hudby v Dunajskej Strede koncertom speváckych zborov
V piatok 21. júna, v podvečer Svetového dňa hudby, sa...