Prevencia rizikového správania, resp. sociálno-patologických javov v predškolskom a školskom prostredí je zameraná na cieľ dosiahnuť, aby dieťa, žiak, študent mal na veku primeranej úrovni vedomú snahu uprednostňovať zodpovedné, nerizikové správanie a zdravie neohrozujúci spôsob života.
Žitnoostrovské osvetové stredisko (zriaďovateľ TTSK) v spolupráci s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Dunajskej Strede - s lektorkou prevencie preventívnych aktivít, projektov pre deti a mládež, kpt. Bc. Ivetou Végh a metodičkou ŽOS Bc. Erikou Sinovou, zorganizovali počas mesiacov november a december pre žiakov nižšieho stupňa I.- IV. ročníka cyklické školenia v oblasti prevencie patologických javov.
Prostredníctvom preventívneho celoštátneho programu „Oliho príbeh“ sa žiaci prvého a druhého ročníka základných škôl okresného mesta Dunajská Streda, v dňoch 27. 11. a 1. 12. 2020, školili v oblasti bezpečnosti a prevencie kriminality.
Veku primeraným spôsobom prostredníctvom krátkeho animovaného filmu a hlavného hrdinu príbehu Oliho, lektorka upriamila pozornosť žiakov na aktuálne riziká v železničnej doprave, pri pohybe a hrách v blízkosti železníc.
Zdôraznila možné ohrozenia bezpečnosti samotnej železničnej dopravy s cieľom predísť a zároveň znížiť nehodové udalosti v obvode železničných dráh. Po premietnutí filmu policajtka s deťmi v diskusii rozobrala jednotlivé príbehy s upriamením pozornosti na to, čo hrdinovia urobili nesprávne a žiakov vystríhala pred možnými nebezpečenstvami a následkami ich pohybu v blízkosti železničných staníc, železničných tratí, koľajísk a železničných priecestí.
ŽOS zabezpečilo pre najmenších účastníkov školenia Preukaz absolventa policajného školenia a Policajný zbor sprostredkoval pre deti policajné pexeso, z ktorých mali všetci účastní úprimnú radosť. Starší žiaci prvého stupňa školy (tretiaci a štvrtáci) sa v dňoch 3. a 8. 12. 2020 oboznámili s prevenciou detskej dopravnej nehodovosti a to prostredníctvom projektu Bezpečne na cestách. Účastníci získali ucelené vedomosti s cieľom usmerniť ich na bezpečný pohyb v cestnej premávke, osvojili si nevyhnutnú správnu výstroj a výbavu bicykla, znalosť pre bezpečnú jazdu. Všetci účastníci školenia dostali dvojjazyčné preventívne metodické materiály – Chránim sa, ktoré v spolupráci s Okresným riaditeľstvom polície v Dunajskej Strede vyrobilo Žitnoostrovské osvetové stredisko. Žiaci taktiež obdržali pracovný list s vybranými dopravnými značkami a za ich aktivitu na prednáške, ale aj správne vyfarbenie jednotlivých dopravných značiek mohli tí najúspešnejší získať od pani učiteľky jednotku. Veríme, že sme zvyšovaním povedomia žiakov o pravidlách cestnej premávky prispeli k zvýšeniu dopravnej bezpečnosti, nakoľko aj títo naši malí školáci sa stávajú účastníkmi cestnej premávky a to od momentu, ako využívajú pozemné komunikácie.
Bc. Erika Sinová
Toto ste už čítali?
Prieskum: O kurikulárnej reforme počulo 29 percent rodičov detí ZŠ
Len štvrtina populácie počula o kurikulárnej reforme....
Skúšku dospelosti skladá tento rok viac ako 41 tisíc žiakov. Vieme, ako sa im darilo v externej časti maturitnej skúšky
Väčšina gymnazistov má za sebou už aj ústne maturitné...